Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Zneužívání dětí se nejčastěji odehrává v rodinách, říká dětská psycholožka Zora Dušková

Zneužívání dětí se nejčastěji odehrává v rodinách, říká dětská psycholožka Zora Dušková

Agáta pomáhá 30. 10. 2019 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Bohužel traumatické události se nevyhýbají ani dětem a následky je mohou poznamenat na celý život. Ředitelka Dětského krizového centra, Zora Dušková, říká: "Trauma je jako chobotnice. Čím déle zůstává nevyřešené, tím jsou její chapadla delší a dusí tělo i duši." Posláním Dětského krizového centra je pomáhat dětem týraným, sexuálně zneužívaným, zanedbávaným či jinak traumatizovaným. Vrátit jim zpět plnohodnotný život.

Dětské krizové centrum v Praze je zařízení, které se specializuje na problematiku dětí týraných, sexuálně zneužívaných, zanedbávaných či jinak traumatizovaných. S jakými problémy se na vás děti obracejí?

Obecně lze říci, že pracujeme s dětmi, které jsou fyzicky týrané, sexuálně zneužívané, citově odmítané nebo na ně někdo útočí v kyberprostoru. Pracujeme s dětmi, kterým osud nenadělil hezké dětství. Jsou to děti, které  zažily těžké trauma a obzvlášť smutné je, že často přímo ve svých rodinách. Traumatizovat dítě ale mohou i události mimo rodinu jako je například to, že dítě je svědkem tragické dopravní nehody. Témat je opravdu hodně. 

Co je cílem Dětského krizového centra? 

Hlavním cílem Dětského krizového centra je pomoci dětem se vrátit zpět na původní cestu, která má směřovat k životu naplněnému, plnohodnotnému, přiměřeně šťastnému. Snažíme se, aby pomoc odpovídala potřebám konkrétního dítěte. Některé děti přijdou na jednorázovou krizovou pomoc a v rámci této pomoci vyřeší svoji nepříznivou situaci. Ale velmi často jsou tu děti v dlouhodobé péči a vzhledem k závažnosti traumat, se kterými přichází, trvá péče skutečně několik let. Důležité je, že našimi klienty nejsou pouze ohrožené děti, ale i rodiče. Snažíme se pracovat s celým rodinným systémem. Protože většina těch nepříjemných situací je vázaná na rodinné prostředí. Pokud bychom nespolupracovali s rodinou, mohlo by se stát, že bychom dítě vrátili do té samé nepříznivé situace. Riziko, že by se opakovaně zacházelo s dítětem špatně, by bylo vysoké. 

Zmínila jste, že k vám děti docházejí za péčí. Znamená to, že nabízíte pouze ambulantní pomoc? Máte třeba i nějaká lůžka, aby dítě mohlo být dočasně odděleno od rodiny? Máte externí partnery?

To se ptáte velmi dobře. Dětské krizové centrum je samozřejmě součástí celé sítě ochrany dětí. Spolupracujeme s mnoha organizacemi - státními institucemi, neziskovými organizacemi, zdravotnickými zařízeními, apod. Dětské krizové centrum nabízí především ambulantní péči, ale provoz ambulance je doplněn o non-top Linkou důvěry, tak aby dostupnost odborného kontaktu krizové intervence byla pro kohokoli, kdykoli a odkudkoli.

Takže pomoc poskytujete i klientům mimo Prahu? Na webových stránkách je uvedeno Dětské krizové centrum v Praze, což může být matoucí. 

Naše působnost je celorepubliková nejenom v rámci distanční krizové pomoci, ale i v rámci našich ambulantních služeb. Vzhledem k tomu, že jsme jediné, takto specializované pracoviště v celé ČR, tak opravdu nechceme žádnému dítěti zavřít cestu k odborné pomoci.

V jakém věku se na vás děti obracejí? Nedokáži si představit, že vás bude kontaktovat předškolní dítě.

Pracujeme s dětmi od nejútlejšího věku až do dospělosti. Setkáváme se také s traumatizovanými klienty, kteří přijdou řešit trauma z dětství až v období rané dospělosti. Pro dítě je velmi těžké otevřít jeho 13. komnatu a začít řešit své problémy. Každé dítě, které dokáže prolomit toto mlčení, je obrovský hrdina v mých očích. Protože prolomit hráz mlčení o týrání, zneužívání v situacích v rodině chce opravdu neuvěřitelné množství odvahy. Máme vysledováno, že nejdříve mezi desátým a dvanáctým rokem jsou některé děti schopné správně vyhodnotit situaci a samy si říct o pomoc, ať už prostřednictvím Linky důvěry či v rámci našich ambulantních služeb. Naopak mladší děti jsou velmi odkázané na vnímavost lidí v okolí. 

Jak dlouho trvá než se týrané či zanedbávané dítě dostane do ambulantní péče vašeho odborného pracovníka?

Klienti mohou využít okamžitou krizovou pomoc bez nutnosti objednání, která je poskytována 3x týdně v odpoledních hodinách.
Pokud se chce klient objednat ke konzultaci či na terapii, posuzujeme při volbě termínu také závažnost, akutnost a míru bezprostředního ohrožení života, zdraví či vývoje dítěte. Je to opravdu těžké říci, jaká je čekací lhůta, než se dostane do kontaktu s odborníkem. Klienti jsou přijímáni podle individuálních potřeb.

Co se může stát, pokud dítě nevyhledá včas pomoc?

Na nějakou dobu mohou dítě ochránit přirozené obranné mechanismy. Ale každý má své limity v tom, co ho dokáže zranit a čemu ještě zvládne odolat. Trauma je jako chobotnice. Čím déle zůstává nevyřešené, tím jsou její chapadla delší a dusí tělo i duši. Následkem dlouhodobého stresu se u řady obětí může vyskytnout posttraumatická stresová porucha, která je definována jako závažná porucha. Může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu celého budoucího života dítěte. Pro každé dítě, které bylo vystavené intenzivnějšímu stresu nebo traumatu, platí, že by mělo mít co nejdříve zajištěnou odbornou pomoc. 

Máte pocit, že je dostatek míst, kam se mohou ohrožené děti obrátit? Je kapacita DKC dostačující?

Kapacita Dětského krizového centra rozhodně není dostačující, což vyplývá i z toho, že jsme jediné takto specializované zařízení v celé České Republice. Je to také důvod, proč jsme upřeli velké síly do zřízení detašovaného pracoviště, abychom navýšili kapacitu. 

Jak se lze s vámi spojit a požádat o pomoc?

Dětské krizové centrum mohou kontaktovat děti, dospívající, rodiče, prarodiče, pěstouni a další osoby pečující o děti z celé ČR. Způsobů je několik. Zájemci nás mohou kontaktovat telefonicky nebo prostřednictvím emailu. Provozujeme také non-stop Linku důvěry, skype nebo chat. Více informací najdete na našem webu www.ditekrize.cz.
Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.