Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Děti v kyberprostoru nejsou v bezpečí, případů šikany přibývá

Děti v kyberprostoru nejsou v bezpečí, případů šikany přibývá

Agáta pomáhá 4. 11. 2019 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Díky internetu a sociálním sítím jsou dnes děti neustále propojené. Vedle množství postů, příběhů a smajlíků, které jsou standardem jejich komunikace se také ukazují negativní stránky. Stačí však zveřejnit soukromé video, které si začne žít vlastním životem, několik bolestivých komentářů nebo výhružek a dítě se snad začne propadat do spirály negativních emocí. Podle odborníků je kyberšikana často mnohem záludnější než fyzická a případů internetového týrání přibývá. V nejhorším případě přitom může vést až k sebevraždě.

Kyberšikana se podle odborníků v principu příliš neliší od klasické, role agresora a oběti zůstávají neměnné. Liší se ale prostředky. „Stačí zveřejnit ponižující obrázek nebo video, nebo oběť vydírat výhružkami o zveřejnění. Někdy se to, co začínalo jako žert, vymkne kontrole a mít velmi neblahý efekt na dětskou psychiku,“ říká Anna Rollová, psycholožka a expertka na kyberšikanu. Stres vede děti do izolace a stažení do sebe, způsobuje deprese. Děti mohou utrpět i posttraumatickou stresovou poruchu, v nejhorších případech se pak objevují případy sebepoškozování nebo dokonce sebevraždy. 

Záludnost kyberšikany se pak skrývá v samotné technologii. Jednou nasdílené obrázky nebo videa se z online prostředí velmi špatně odstraňují a je možné je po nějaké době znovu „vytáhnout“ a tím oběti působit další bolest. „Dítě sice po útocích nemá modřiny, ale efekt může být mnohem závažnější než fyzická bolest. A protože je online téměř neustále, nemůže před nimi utéct, v bezpečí není ani doma,“ popisuje Rollová, která pomáhá obětem kyberšikany v Dětském krizovém centru. A těch přibývá, v roce 2018 skrz Linku důvěry řešili čtyřikrát více případů než v roce předchozím. 

Nejlepším způsobem, jak kyberšikaně zabránit, je podle odborníků prevence. V ní hrají velkou roli rodiče, jejichž úkolem je dětem vysvětlit rizika a ukázat, jak si chránit soukromí a jak se na síti chovat. Klíčové je také budování vzájemné důvěry v rodině. Klíčové je také budování vzájemné důvěry v rodině. „Nejlepší je telefony na čas odložit a povídat si. U nás doma skvěle fungují společenské hry. Je to ideální forma, jak společně si zahrát a pobavit se. Život rychle utíká a společnou zábavou si vědomě vyhradíme čas pro druhé a společně zapomeneme na každodenní starosti. Je to určitá forma relaxace. Zároveň je to chvíle, na kterou se nazapomíná, popisuje Kristýna Křížová z hračkářství Agátin svět, které oběti kyberšikany podporuje prostřednictvím sbírky.  

Pokud za rodiči s podobným problémem dítě přijde, nebo jej sami objeví, měli by hlavně jednat, ne zavírat oči. „Někdy stačí si s dítětem popovídat a zkusit mu poradit. Často je ale potřeba osobně zasáhnout, ať už proti agresorovi jako takovému, nebo prostřednictvím správce sítě nebo i policie,“ popisuje Rollová. Rodiče se podle ní hlavně mají zajímat o to, co jejich dítě v kyberprostoru dělá. „Přestože jim to může být nepříjemné. Mají za děti zodpovědnost, což znamená, že jim nemusí dávat stejnou porci soukromí, jako dospělému.  Naopak by měli mít přehled o tom, co děti v kyberprostoru dělají,“ dodává Anna Rollová.Problematika kyberšikany se týká všech, kteří se pohybují v internetovém prostředí. Rozhodně bychom ji neměli podceňovat. I Vy můžete přispět k větší bezpečnosti vašich dětí prostřednictvím zakoupení charitativního voucheru pro Dětské krizové centrum.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.