Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Znáte příběh nejznámějšího Klimtova obrazu, který inspiroval i Djeco?

Znáte příběh nejznámějšího Klimtova obrazu, který inspiroval i Djeco?

Tipy pro výběr her a hraček 22. 6. 2018 3 minuty
Kristýna Křížová
Přečtěte si silný a dojmený příběh nejznámějšího obrazu Gustava Klimta (1862 - 1918), který také inspiroval výtvarnou sadu Secese od francouzského Djeco. Tato sada je určená větším školačkám (2. stupeň), které tak tvoření obohatí nejen po stránce výtvarna a fantazie, ale i historie, která je té české velice blízká.
Výtvarná sada Secese si získala řadu nadšenců, jak mezi tvořivými teenagerkami, tak i jejich rodiči, zejména maminkami. Chcete-li se o tomto obraze dozvědět více, zajděte si do kina na film Dáma ve zlatém nebo si pojďte si přečíst příběh její předlohy, obrazu Zlatá Adele Gustava Klimta.

Djeco SeceseDjeco Klimt Secese Djeco Klimt Secese

Klasický příběh Rakouska-Uherska: rodina česko-židovského velkopodnikatele Blocha vybudovala v Čechách cukrovarnický podnik evropského významu (řízení firmy však probíhalo z Vídně). Jeho synové, Gustav a Ferdinand, v budování podniku pokračovali, k tomu se však také starali o rozvoj tohoto oboru i o rozvoj středních Čech, odkud pocházeli (Panenské Břežany, Odolena Voda). Po zániku mocnářství Ferdinand Bloch přijal československé občanství a byl mezinárodně uznávaným odborníkem ve svém oboru.

Gustav Klimt Adele Bloch Bauer

Bratři Ferdinand a Gustav Blochovi se oženili se sestrami Theresii a Adele Blochovými a jejich rodiny dále nesly jméno Bloch-Bauer. Krásná Adele ve svém domě ve Vídni často hostila přední tehdejší umělce (např. Richarda Strausse Stefana Zwega či samozřejmě Gustava Klimta). Postupně se stala Klimtovou múzou: byla mu modelem pro obraz Zlatá Adele a prevděpodobně i pro dřívější obraz Judita. Obraz vpravo je další Klimtův portrét Adele Bloch-Bauer.

   

Adele zemřela. Později vypukla 2. světová válka a nacisté židovské rodině zabavili veškerý majetek. Většině členů rodiny se podařilo uprchnout do zahraničí (např. Ferdinand Bloch-Bauer odešel do Curychu). Neteř Adele (která vlastní děti neměla) a dcera Gustava Bloch-Bauera, Maria Altmannová, žila ve Spojených státech. Po skončení války se zabavená umělecká díla měla vrátit původním majitelům. Rakouský stát se nechtěl Klimtových obrazů vzdát, a tak si závěť Adele Bloch-Bauerové vyložil poněkud volněji.

V r. 1998 Rakousko schválilo nový zákon, který měl napravit staré křivdy z nacistického období. Díky němu a díky úsilí Marie Altmannové a jejích dvou mladších rakousko-amerických přátel z rodin, které také zasáhly dějiny (novinář Czernin a právník Schoenberg), se podařilo křivdy napravit a vrátit obrazy rodině Adele. Zlatá Adele je dnes k vidění v newyorské galerii Neue galerie, patřící filantropovi R. Lauderovi.

A teď zpátky ke tvoření. Djeco pro vás obrazy Gustava Klimta zpracovalo do výtvarné sady Secese. Vezměte jejich perfktní oboustranné fixy, předlohy, zasněte se a ponořte se do elegantní i avantgardní Vídně a tvořte! Velkoformátové obrazy na tuhém kartonu (A4) pak dodají kumštýřský šmrnc pokoji dospívající slečny nebo se stanou skvělým dárkem pro někoho blízkého.
 
Djeco Klimt Secese Zdroj: Wikipedia, Dějiny a současnost, film Dáma ve zlatém
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.