Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Knihy, které vaše děti rozmluví (3 - 7 let)

Knihy, které vaše děti rozmluví (3 - 7 let)

Tipy pro výběr her a hraček 20. 6. 2014 3 minuty
Kristýna Křížová
Často se nás ptáte, jak pomoci dětem rozvíjet slovní zásobu a vyjadřovací schopnosti. Zkuste se s nimi prohlížet knížky, které mnohdy žádné texty neobsahují, ale jejichž obrázky nikoho nenechají chladným - nelze je neokomentovat, neptát se, proč to tak je a co se stalo, nedomýšlet záhadný příběh...

Povídejme si s předškoláky

Nejnovějším přírůstkem v této kategorii dětských knížek je dílo německého výtvarníka, působícího pod pseudonymem Atak. Kniha Svět naruby, plná velkých celostránkových obrazů přímo vybízí k povídání a přemýšlení: proč je v kleci cmísto lva cvičitel? Proč hasiči hasí ohněm gejzír vody? Ale také proč na ulici žebrá o peníze seriózně vypadající pán v obleku s kravatou, zatímco peníze mu dává mladík velmi alternatitního vzezření? Co dělá slon, lev a žirafa na výletě v Himalájích? Najdeš postavičku, která se objevuje na každé stránce knížky? 28 obrazů sytých barev, vhodných spíše pro větší děti (pro rozvoj řečových dovedností 5 - 7 let, ale s knížkou se jistě pobaví i větší děti a dospělí) si lze samozřejmě prohlížet i mlčky, ale jsme přesvědčeni, že tolika podivuhodným situacím nelze odolat a nepustit se do povídání.

  Svět naruby Baobab

Z jiného soudku je knížka Žvanda a Melivo od skvělé autorské dvojice Ester a Milana Starých. Je plná tématických dvoustran, které nabízejí dětem hraní s jazykem. Knížka překvapuje pestrostí, zajímavostí a zábavností úkolů, které dětem nabízí. Například na jedné staré půdě narazí myš Matylda na obrovskou kočku. Lekne se a utíká zmateně pryč. Děti mají za pkol vyprávět, kudy myška utíkala (podle nakreslené trasy). Musí tedy vyjmenovat různé předměty, používat předložky (před, za, na...), slovesa atp. Navíc je na konci obrázku čeká vtipná pointa. Jiné úkoly se týkají třeba synonym, souvisejících slov. Hravost úkolů je podpořena i veselými, radostnými obrázky. Knížku navíc můžete otevřít kdekoliv, podle toho, na co máte chuť a na co se s dětmi chcete zaměřit. S touto knížkou děti rozhodně nebudou mít pocit, že se učí.

ŽVanda a Melivo logopedie

Povídejme si s dětmi od 3 do 6 let

Série knížek (také německé) autorky Rotraut Suzanne Bernerové Obrázkové příběhy Jaro, Léto, Podzim a Zima je postavena na obdobném principu: nabízí velkoformátové, celostránkové obrázky bez vlastního textu. Tato autorka však do svých obrázků nevkládá ironii a otázky, které vedou k zamyšlení, zda je v našem světě opravdu všechno v pořádku (a tedy až k jisté sociální kritice, vhodné jako podnět k přemýšlení a povídání s většími dětmi) jako její kolega Atak, ale milými obrázky překypujícími spoustou detailů popisuje svět kolem nás. Postavy dětí a dospělých (stejné na každé stránce, ale v jiných místech a sitaucích) procházejí ročními obdobími, městy i vesnicemi, chodí do školy, na výlety i do nemocnice... zkrátka prožívají vše, co prožíváme i my všichni.
Malé děti milují tuto sérii knížek proto, že v obrázcích vždy objevují nové a nové detaily a dovymýšlejí příběhy a zápletky.

Obrázkové příběhy Jaro Obrázková knížka Léto Obrázkové příběhy podzim Obrázková knížka Zima
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.