Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Skicoval jsem pořád dokola a pak se to stalo: To je on, tohle bude Kvítko!

Skicoval jsem pořád dokola a pak se to stalo: To je on, tohle bude Kvítko!

Inspirativní rozhovory 21. 5. 2020 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Značku 4bambini znáte, ale možná nevíte, že se právě rozrostla o další novou didaktickou hru - Pekelné učení s Čertíkem Kvítkem: Vyjmenovaná slova. Za krásnými ilustracemi hry na tak palčivé téma stojí ilustrátor Jan Pomykač a právě s ním jsme pro vás připravili krátký rozhovor.
Výtvarník Jan Pomykač začal kreslit už jako malý kluk. Prostě ho popadla chuť kreslit a kreslí stále. A dobře. O tom svědčí i řada získaných ocenění. Po absolvování Ateliéru animovaného filmu v Ostravě se začal věnovat ilustracím na volné noze. Jen tužku a papír vyměnil za tablet a počítač. Ve spolupráci s Agátiným světem vytvořil hravé ilustrace pro didaktickou hru Pekelné učení s Čertíkem Kvítkem: Vyjmenovaná slova. "Máme z hry obrovskou radost! Honza dal Kvítkovi, jeho strýčkům z pekla a vlastně celému pekelnému světu skvělou hravou podobu a jiskru. Těšíme se, jak se hra bude dětem, rodičům i pedagogům líbit.", říká Kristýna, máma tří školních dětí a zakladatelka Agátina světa. 
 
 

Honzo, hra s čertíkem Kvítkem je naše první spolupráce. Na čem jste pracoval před Kvítkem, kde jsme se mohli s vašimi ilustracemi setkat?

Protože pracuji hlavně jako komerční ilustrátor/kreslíř, drtivá většina mých výstupů je "anonymních", mé ilustrace nebo komiksy jsou totiž součástí různých komerčních kampaní nebo vizuálních stylů. Je vysoce pravděpodobné, že jste se již s mými ilustracemi někde potkali, ale nevíte o tom. Část mé práce tvoří také storyboardy, což jsou vlastně kreslené obrázkové scénáře, které vznikají při procesu tvorby TV spotu (reklamy) či klipu. Jedná se však o interní materiál, který slouží pouze klientovi, takže výsledek opět nikde neuvidíte. Storyboard je vlastně podobný komiksu. Tomu se mimochodem věnuji i ve své volné tvorbě, jako relaxaci. Existují však i komerční projekty, pod kterými jsem oficiálně podepsán jako autor - např. čertík Kvítko :)
 

Je to vaše první společenská hra, kterou ilustrujete? Kde jste čerpal inspiraci?

V rámci své práce jsem se již setkal u klientů s poptávkou pro vytvoření pexesa, karet či deskové hry, takže ano, zkušenost mám. Co se týče inspirace, tak ta přichází během procesu tvorby a je vlastně dána dvěma "mantinely": formou, tzn. mým kresebným stylem/rukopisem, a obsahem, což v tomto případě bylo perfektně připravené zadání. Pak si musím dát "přemýšlecí vanu", kde mě napadá 99% nápadů, a jdu kreslit.
 

Měl jste jasnou představu, jak bude Čertík Kvítko vypadat? Jaký vlastně je?

Jasnou představu jsem neměl, to vlastně nemám nikdy. Ten proces vzniku charakteru postavy má dvě roviny: abstraktní, tedy nějaký pocit, nálada, jaká by měla z postavy vyzařovat, a rovina konkrétní, což jest moment, kdy vezmu tužku a začnu si skicovat. Vlastně hodně skicovat. A pak ještě více skicovat. Tak dlouho, než se z těch různých čertích kluků vyloupne ten pravý Kvítko. To si pak řeknu: "Hele ho, kluka! To je on, tohle bude Kvítko!" A je na světě. Sympatický, nebojácný, přirozeně chytrý a veselý rarach. Stejně tak vznikali i jeho čertí strýčkové, pekelníci.
 
 
 

Co bylo na tvorbě ilustrací nejtěžší?

Začátek. Vždy je to začátek, když ještě nic není, papír je bílý a vy si říkáte, krucipísek, jak já to uchopím?
 

Všichni se těšíme, jak se bude hra líbit dětem a rodičům. Co na ni říkáte vy sám?

Tedy po stránce výtvarné, jako autor ilustrací, mohu upřímně prohlásit, že práce na hře mě velmi bavila, vymýšlení a kreslení čertů i pekla jsem si opravdu užíval. Snad je to nadšení na výsledku znát a pokud se tento veselý duch při hraní Kvítka přenese i na děti a jejich rodiče, budu moc rád. Jinak samotná hra je zábavná a chytře jednoduchá, žádného nudného biflování se děti nemusí bát. Myslím, že se paní autorce Romaně Suché moc povedla. Dovedu si živě představit, že pokud by mi bylo teď osm, devět let, že bych se chtěl učit vyjmenovaná slova právě s čertíkem Kvítkem!

 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.