Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak využít barevné voskovky? Namalujte si kraslice

Jak využít barevné voskovky? Namalujte si kraslice

Tvoření a vyrábění 17. 3. 2021 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Velikonoce a s nimi spojené tradice se už blíží. Děti s radostí pomáhají rodičům připravovat velikonoční výzdobu a péct tradiční pečivo. K hlavním symbolům Velikonoc patří především malování vajíček. Dají se zdobit různě a máte-li doma krabičku rozlámaných voskovek, máme pro vás jeden praktický tip! Vyzkoušejte jednu z originálních metod zdobení velikonočních kraslic, díky které úlomky voskovek zužitkujete.

Techniky zdobení

Malování vajíček bývá záležitostí dívek. Mezi nejčastější, avšak velice originální techniku patří odjakživa zdobení velikonočních kraslic voskem. Tento způsob spočívá v odmaštění vajíčka a následném nanášení roztaveného včelího vosku. Tahem se vytváří kapky, z nichž se skládá vzor. Na každou kapku je potřeba znovu namočit špendlík ve vosku. Nakonec se namalované vajíčko potopí do barvy či odvaru z cibule a vosk se seškrábe nožem. Tím se objeví bílý ornament přímo na vajíčku. Pro větší lesk stačí vajíčko naolejovat. Tato technika zdobení vajec zdá se býti hodně náročná, avšak moderní doba přináší mnohá usnadnění a vychytávky.

"Zdobení velikonočních kraslic patří od mala mezi naše rodinné tradice. Pamatuji si, jak jsme si se sestrou pálily ruce nad kamny nebo lepily puchýře spálené od rozehřátého včelího vosku. Což nás velmi motivovalo tento tradiční způsob malování kraslic modernizovat. Naštěstí dnes už lze použít mnohem jednodušší způsob zdobení. Stačí v kalíšcích rozehřát pár voskovek a pomocí špendlíkové hlavičky nanášet vosk v různých barevných kombinacích na předem obarvená vajíčka. Navíc se nemusíte zdržovat seškrabáváním nevzhledného včelího vosku", říká Tereza Honzíčková ze SisTeRs Design

Tereza a její sestra, Regina, nám pomohly připravit návod, jak si udělat krásné kraslice. Nebojte se zapojit děti – kluky i holky – výsledek je dokonalý!
 

Co budete potřebovat?

  • vejce
  • rozlámané dětské voskovky
  • špendlík s hlavičkou
  • obyčejná tužka
  • kalíšek z čajové svíčky
  • kahánek (kamna, elektrickou pánev či gril)

Vejce

Základem jsou vajíčka. Bílá jsou nejlepší, protože barva na nich bude doslova zářit. Pokud máte k dispozici hnědá vajíčka, použijte tmavší barvy. Z našich zkušeností doporučujeme obarvit vejce v hnědých a červených cibulových slupkách. Docílíte nádherné barvy.

TIP: Pokud se chystáte dělat kraslice jako dekoraci, budete potřebovat vajíčka vyfouknutá. Prázdnou skořápku (i celé vejce) je nutné důkladně umýt, aby se povrch odmastil a barva lépe držela.

Barvení vajíček voskovkami

Jak na to?

Čajové svíčky vyndáme z kalíšku, které nad svíčkou nebo jiným plamenem nahřejeme. "Existuje mnoho způsobů, jak rozehřát voskovky. Dříve se používali ohnuté hliníkové lžíce nad kahánkem, ale praktičtější je vyskládat kalíšky na gril nebo starší elektrickou pánev," dodává Regina Husová ze SisTeRs Design.

Do kalíšků dáme kus obyčejné voskovky – bílé, barevné nebo jejich kombinace, podle toho, jakou kraslici chcete. Necháme voskovky rozehřát a mezitím do konce tužky zapíchněte špendlík.
 

Jak využít barevné voskovky? Namalujte si kraslice

Vše připraveno a můžeme začít zdobit vajíčka. Vezměte ho do ruky a do druhé obyčejnou tužku. Špendlík na konci tužky slouží ke smočení ve voskovce. Namočíme a kapku tahem rozetřeme do čárky. Postupně nám bude vznikat vzor. Pamatujte, co tah to namočení v rozehřáté voskovce, jen tak bude výsledek perfektní.

TIP: Podepřete si ruku malíčkem, aby byla pevná a stabilní.


Jak využít barevné voskovky? Namalujte si kraslice

Fantazii se meze nekladou. Nechte děti tvořit s radostí a uvidíte, že vás hravě předčí. Děti jsou velmi tvořiví, protože jejich mysl ještě není zatížena stereotypy, které my dospělí máme zafixované. A tak vznikají mistrovská díla. Dejte dětem dostatek prostoru a vložte do nich svou důvěru a z mála vytvoří velké věci. Nezapomeňte, že jejich dílo je potřeba vystavit, aby mohlo být obdivováno!

Jak využít barevné voskovky? Namalujte si kraslice

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.