Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak chytře zabavit a rozvíjet děti ve věku 2 - 3 let?

Jak chytře zabavit a rozvíjet děti ve věku 2 - 3 let?

Tipy pro výběr her a hraček 9. 3. 2022 3 minuty
Kristýna Křížová
Většina dětí po druhých narozeninách vstupuje do období velké zvídavosti a chuti zkoušet nové. Zajímají je nové způsoby hry, nové a bohatší způsoby komunikace s dospělými, také rády zkoušejí tvořit. Dětem už prostě nestačí dosavadní způsoby hry. Řada rodičů stojí tedy před úkolem, jak tyto své stále zvídavější děti zaujmout a jak je zabavit, aby se při hře také něco nového naučily?

Zkoušejte jednoduché společenské hry

Zkuste si s dětmi zahrát první jednoduché hry. Dobré hry pro menší děti obsahují prvky překvapení a "napětí", využívají dětem dobře známé prvky, jako jsou třeba zvířátka, ale také před děti kladou nové výzvy – pojmenovávat barvy, učit se počítat, respektovat pravidla, soustředit se, rozhodovat se a učit se nejen vyhrávat, ale také občas i prohrát.

Současným hitem mezi prvními hrami těch nejmenších je kooperativní hra Ovocný sad od německé značky HABA. Je to velmi jednoduchá hra, ve které se hráči snaží přátelsky dosáhnout společného cíle, a to posbírat všechno ovoce dříve, než se do zahrady dostane lstivý havran. Hra je rychlá, takže se nemusíte obávat, že u ní děti nevydrží. Bude je to velmi bavit a s jistotou můžeme říct, že ji budete hrát několikrát za sebou.  
 
Moje první hra - Ovocný sad

Společně si můžete pohrát i u her Cestička se zvířátky či Kde a jak žijí zvířátka. Jde o jednoduché hry pro děti od 2,5 let od značky Djeco, při kterých se děti učí respektovat pravidla, poznávat barvy a rozvíjejí postřeh. Děti si hned zamilují velká gumová zvířátka, která jsou součástí hry, ale rády si s nimi hrají i mimo hru.

K rozvoji vnímání poslouží hra Hmatej a najdi od značky Vilac. Děti tahají po slepu z pytlíčku dřevěné předměty a popsat svými slovy, jaký předmět drží v ruce. Můžete hru samozřejmě uzpůsobit dítěti a vymyslet svoje pravidla. Prostě s dětmi objevujte! 

Při výběru hry se věnujte také materiálu a bezpečnosti hry. Herní prvky by měly být dostatečně velké, aby byly bezpečné a pro děti dobře uchopitelné. Měly by být, pokud možno z přírodních materiálů (dřevo, karton).

Rozvíjejte jemnou motoriku a koncentraci

Další cestu, jak si s dětmi chytře hrát a jak je také naučit samostatně se zabavit, představují mozaiky. Pro děti od 2 let je ideální mozaika Fantacolor Junior Basic od italské rodinné firmy Quercetti. Děti si pod průhlednou desku vloží jednu z 8 barevných předloh a poté barevnými knoflíky vyplňují otvory v mozaice a tvoří obrázek. Děti při této aktivitě rozvíjejí jemnou motoriku, koordinaci ruka – oko i koncentraci. Budou-li chtít vaše děti do tvorby mozaikových obrázků vnést více vlastní tvořivosti, stačí předlohy otočit a děti vyplňují obrázek barvami dle svého výběru. Až ještě více vyrostou, mohou obrázky tvořit zcela samostatně.

Z nabídky her na rozvoj jemné motoriky můžete dítěti nabídnout skvělou sadu Prošívání - zvířátka z divočiny od francouzské značky Djeco. Zábavným provlékáním barevných tkaniček si děti trénují ruku, koordinaci oko – ruka a také logické myšlení. Rozvoj těchto dovedností je velmi důležitý a oceníte je při kreslení a později při psaní.  

Rozvíjejte jemnou motoriku a koncentraci

Pro menší děti je populární stavebnice SmartMax. Děti spojují vagónky a nakládají na ně roztomilá zvířátka. Ty musí nejdříve složit ze tří magnetických dílů. Zvířátka jsou barevně rozlišena, ale ze zkušeností víme, že děti díly různě mění a kombinují – při hře tak vznikají úplně nová zvířátka.

Tvoření rozvíjí fantazii

Každé dítě je jiné a baví ho něco jiného. Zatímco jedno propadne kouzlu dřevěných kostek, jiné maluje a maluje. Dokonce maluje všude, včetně zdí. Dejte dítěti prostor pro jeho fantazii a nabídněte mu výtvarný kufřík Maped Color'Peps Jumbo. Praktický kufřík obsahuje sadu barevných fixů s opravdu silným hrotem. Výtvarný kufřík je určen pro děti od 1 roku. Nemusíte se bát, že fixy dítě zničí, jsou opravdu odolné proti zatlačení či poškození. Maminky malých umělců jistě ocení, že inkoust je vypratelný a omyvatelný.

Snad všechny děti baví modelína. Pro malé děti doporučujeme lehkou hmotu Play-doh. Začněte startovací sadou a postupně dokupujte doplňky. Modelína Play-doh je zdravotně nezávadná, tudíž můžete téměř bez starostí nechat dítě hrát bez dozoru. Práce s modelínou rozvíjí nejen kreativitu a fantazii, ale také motoriku, výtvarné a technické dovednosti.
 
Tvoření rozvíjí fantazii

Zábavné malování vodou se hodí nejen na doma, ale také na cesty. Máme velmi dobré zkušenosti s kouzelnými omalovánkami Djeco. Jsou opravdu krásné! Sada obsahuje speciální tužku, do které se nalije voda. Děti pak tužkou (štětcem) jezdí po obrázku, který se jim postupně odkrývá. Mokré části se jako kouzlo přemění na barvičky. Po zaschnutí obrázek zase zmizí a můžete omalovánky používat pořád dokola. Vybírejte s různých motivů jako například Co se skrývá na zahradě, v lese či na obloze.

 

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.