Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Agáta pomáhá 2021: Tipy na dárky pro děti s autismem

Agáta pomáhá 2021: Tipy na dárky pro děti s autismem

Agáta pomáhá 22. 11. 2021 5 minut
Tereza Kotilová
Jak už víte z předešlých článků, letos Agáta pomáhá dětem s poruchou autistického spektra, o které se stará organizace NAUTIS. V rámci této naší spolupráce jsme proškolili naše asistentky prodeje v našich kamenných pobočkách, aby byly připravené poradit každému, kdo bude vybírat vhodné herní pomůcky a hračky pro děti s autismem.
Agáta pomáhá organizaci NAUTIS

Školením nás provedly skvělé školitelky Michaela Danešová, ředitelka střediska dobrovolnictví a volnočasových aktivit pro děti a dospívající s poruchou autistického spektra, a Tereza Švábová, lektorka kroužků pro děti s poruchou autistického spektra. Obě vedou středisko NAUTIS v Kunraticích. A právě díky nim vám nyní s radostí a velkou hrdostí můžeme sdělit, že pokud budete shánět herní pomůcky a hračky pro děti s poruchou autistického spektra, neváhejte se zastavit v jedné z našich kamenných prodejen. Naše proškolené prodejní asistentky vám budou schopny dobře poradit.

Školení NAUTIS
 

Co je potřeba zjistit, než začnete shánět dárek pro dítě s poruchou autistického spektra?

V první řadě je důležité znát formu autismu. Mezi nejčastější formy autismu patří Aspergerův syndrom či atypický autismus. Pokud si nebudete jistí, nevadí, naše prodejní poradkyně jsou nyní v této problematice zorientovaná a dokážou podle zájmů dítěte odhadnout formu autismu. Děti s Aspergerovým syndromem jsou spíše verbálně nadaní – krásně mluví a mají nadprůměrné IQ. Znakem těchto dětí je zájem o konkrétní oblast – např. vlaky, auta, zvířata, písmena, číslice. U atypického autismu a dalších forem mohou být děti spíše neverbální.
 
Věk je pouze orientační z toho důvodu, že každé dítě, i to s poruchou autistického spektra, má své tempo vývoje. Ale určitě věk pomůže se zúžením výběru herních pomůcek a hraček.

Tipy na hračky pro děti s poruchou autistického spektra
 

Hračky s potřebnou asistencí

Každé dítě miluje vláčky, a co teprve vláčky na USB či na baterie, které jezdí plynule a samy. Pokud navíc blikají, nebo vydávají opakující se zvuk. Děti s poruchou autistického spektra mají velký potenciál ve stavění i těch nejsložitějších stavebnic, avšak doporučujeme vybírat ty s předlohou.

Tipy na dárky pro autistické děti
 
Pro děti se zájmem v písmenkách bude skvělá dřevěná magnetická abeceda, se kterou se můžete učit poznávat písmena a později i číst. Pro ty, co pro změnu dávají přednost číslům, doporučujeme puzzle duo čísla. Pro oba zájmy u nás najdete vzdělávací hry Psaní a mazání, kde se společně můžete učit tvary písmen a číslic i jednoduše trénovat, jak se píšou.


 

Hračky bez potřeby asistence

Existují i hračky, u kterých děti s poruchou autistického spektra ví hned napoprvé, jak si s nimi hrát a nepotřebují u nich vaši asistenci. Mezi ně patří například dešťové hůlky, které nejenže krásně vypadají, ale také vydávají fascinující zvuky deště. Dále multifunkční aktivní kostka s motorickým labyrintem, na které si každé dítě najde to své oblíbené a postupně přijde na vše, co s ní dělat. Velké kuličkové prostrkávadlo bude děti fascinovat pravidelným pohybem jednotlivých kuliček a budou bedlivě očekávat každé závěrečné zacinkání.


K samostatnému hraní také dobře poslouží zvukové puzzle, zvířátka na zámky, či interaktivní sady s Albi tužkou. Hezkým dárkem pro autistické děti může být také interaktivní sada Kinoptik, kde výtvory ožívají pomocí optických klamů.


Máte stejně dobré srdce jako my a ptáte se, jak můžete pomoci? Zakupte na našem e-shopu až do 31. 12. 2021, samostatně či v rámci vaší objednávky, charitativní voucher a přispějte tak i vy. Sdílejte tuto možnost pomoci se svými přáteli, třeba se rozhodnou pomoci také. Čím více lidí se do projektu zapojí, tím snáz se nám podaří naplnit naše cíle. Předem vám děkujeme za pomoc těm, kteří to opravdu potřebují.

Tipy na vánoční dárky pro autistické děti

Zajímá vás, jak sbírka pro NAUTIS aktuálně probíhá? Sledujte náš pravidelně aktualizovaný článek, kde vás budeme průběžně informovat.
Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.