Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Tvořivé hraní pro nejmladší děti

Tvořivé hraní pro nejmladší děti

Tipy pro výběr her a hraček 16. 6. 2016 4 minuty
Kristýna Křížová
Kreslení je přirozený komunikační prostředek dětí. Již před druhým rokem začínají děti chápat vlastnosti tužky a tak si „čmárají“ bez většího smyslu. Poté začínají své pohyby ovládat tak, aby měly systém. Kreslí oblouky, spirály, kruhy a elipsy. Po třetím roce děti pochopí, že kresbou lze zachytit realitu a dají jí určitý význam. V této době je můžete začít v kreslení a tvoření podporovat vlastními nápady. Pomáháte jim tak rozvíjet fantazii, logiku, trpělivost i jemnou motoriku. Proto vám chceme představit širokou škálu tvořivých her nejen od francouzské firmy Djeco i pro děti od 3 let.

Modelování pro nejmenší   

Pro ty úplně nejmenší děti máme jednoduché modelovací hry. Ze zdravotně zcela nezávadné modelíny od zn. Djeco si děti mohou vyzkoušet modelovat různé jednoduché tvary a zapojit modelínu do svých her. Mohou se vytvarovat zvířátka a zkoušet vyrobit třeba koláčky či dortíčky.

         

 

Malování prstíky

Jestli si vaše děti radši hrají s barvičkami a vám nevadí, že je budou mít od hlavy k patě, můžete jim pořídit sadu prstových barev. Sada od značky Djeco obsahuje 6 kelímků netoxických barev. Moje první prstové barvy můžete bez obav půjčit dětem již od jednoho roku. Děti si nakreslí co je napadne za použití prstů. Na papír můžete společně otisknout celou ruku a tu pak dotvořit na různé obrázky. Já osobně si myslím, že toto je nejlepší zábava, kterou jim můžete dopřát. Kreslení prsty je totiž něco jako odebrání zábran a určených pravidel. Jako když si sundáte příliš těžké a nepohodlné boty. Děti si užijí tvoření bez pastelky, kterou ještě neumí pořádně držet.

        

 

Koláže - vtipné tvoření pro nejmenší


Také si mohou vyzkoušet tvorbu koláží (vytváření obrázků nalepováním různorodých dílků na připravený základ). Na výběr mají ze dvou výtvarných sad od značky Djeco: kde hlavním tématem je přátelský svět rozpustilých zvířátek. Další značka, která nabízí výtvarné koláže je HAPE. Při této hře si užijí lepení a kombinování barevných papírů, glitrů a třeba i knoflíků.

    

 

Omalovánky pro nejmenší - konec přetahování


Zajímavým způsobem k dosažení krásně vybarvených omalovánek je Sametové malování. Na papíře je nanesena vrstva černého sametu a děti vybarvují vnitřní plochy, takže není vidět žádné přetažení. To ale neznamená, že by se měly méně snažit. I vytvoření hezky vybarvené plochy zabere spoustu času. Jsou tři tipy těchto sametových omalovánek Djeco. S potřeštěnými zvířátky, ptáky v nebesích a trošku těžší verze se zvířaty zobrazenými lineární kresbou. 

      

Dětská kresba: pár informací pro rodiče

Na konec vám povíme trochu o dětském kresebném projevu. Prvním „opravdovým“ dětským obrázkem je ve věku 3,5 roku lidská postava. Je to hlavonožec, kruh s nohama, ke kterému časem přibývají části obličeje a ruce. Okolo čtyř let má postava i trup a děti se zaměří na další věci ve svém okolí, stromy, květiny, letadla, auta, zvířata… V pátém roce děti kreslí věci, které mají rády. Ty bývají velké a barevné.

Kreslení je přirozený komunikační prostředek dětí. Mnohdy tak dokáží sdělit více informací než ústně. Je důležitá i jako procvičování ke školní docházce. Děti se tak učí jemně ovládat své pohyby. Přetahují stále méně. Učí se kontrasty mezi barvami jako, oranžová je vedle červené méně výrazná, než zelená. Ale hlavní je, že je to baví. Mohou se tak zabavit na hodiny a hodiny. Nepobíhají přitom po bytě s otevřenými nůžkami nebo omylem neshodí vázu ze skříně při hře na indiány, když rodiče nemají čas je ohlídat.

Pokud se chcete o kreslení dětí dozvědět něco více, zde je pěkně zpracovaný článek. Mnoho zajímavého v oblasti nejen dětského kreslení, ale celkového rozvoje předškoláků najdete v publikaci Školní zralost - Co by mělo umět dítě před nástupem do školy. V knize 100 věcí, které by měl znát každý předškolák si můžete ověřit, zda umí vaše dítě vše, co se mu ve škole bude hodit a co by mělo znát.


  

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-