Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Super farmář de luxe: skvělá hra pro rodiny s dětmi, kterou doporučuje i MŠMT

Super farmář de luxe: skvělá hra pro rodiny s dětmi, kterou doporučuje i MŠMT

Tipy pro výběr her a hraček 23. 10. 2014 3 minuty
Kristýna Křížová
V této předvánoční době se na nás často obracíte s prosbou o doporučení zajímavé společenské hry, vhodné pro rodinu s dětmi na první stupni ZŠ. Rádi Vám jednu doporučíme: hru Super farmář de luxe. Kromě skvělých referencí od zákazníků a z vlastních zkušeností tuto hru doporučuje i MŠMT. Hra má navíc zajímavou historii, jistě i to bude pro Vaše děti zajímavé a inspirativní. Aktuálně Vám navíc tuto hru můžeme nabídnout s poštovným zdarma!

Proč doporučujeme hru Super farmář de luxe?

Tato hra je velmi příjemná z několika důvodů: má velice jednoduchá pravidla, která snadno pochopí i děti již od 6 let, a nabízí dětem spoustu možností, jak se rozvíjet v počítání i ve strategických úvahách (ideální pro děti cca. 8 - 12 let). Máte-li doma mladší sourozence, jistě Vám rádi budou sedět na klíně a pomáhat ve hře chovat zvířátka. Ilustrace zvířat ve hře a gumové postavičky hlídacích psů jsou vkusné.

Super farmář de luxeSuperfarmář de luxeSuper farmář de luxe

Hra se hraje velmi jednoduše: každý hráč má před sebou vyloženou desku, na kterou si umisťuje žetony zvířat, která se mu daří na své farmě chovat. Na této desce je také natištěná převodová tabulka, která hráči poradí, za kolik králíků může zístak ovci, za kolik ovcí může získat prasátko atp. Hráči postupně hází dvěma mnohostěnnými kostkami, na kterých jsou nakreslená zvířátka, a podle toho, jaká zvířátka jim padla, doplňují svou farmu o žetony těchto zvířat. Pak menší zvířata mohou měnit za větší. Zde je první prvek, kdy se děti ve hře učí: přirozeně si trénují násobení (chci 2 ovce, jedna ovce je za 6 králíků, musím tedy mít 2 x 6 = 12 žetonů králíků). Vítězí ten, kdo bude jako první na svém statku mít všechna zvířata, od malých králíčků až po velkého koně.

Po prvních sehrávkách hry děti také pochopí, že pro úspěch ve hře není kromě přirozeného štěstí důležité jen vyměňovat menší zvířátka za větší, ale také přemýšlet "strategicky":
- chránit se před nebezpečím, které pro farmu představuje liška a vlk na kostkách: nebude-li farma chráněna malým či velkým hlídacích psem, tyto šelmy mohou snadno zhatit farmářovu práci a sežrat nashromážděná zvířata. Je tedy třeba na chvíli potlačit radost z toho, jak se nám daří ve hře získávat větší a větší zvířata, na chvilku zastavit rozvoj farmy a "investovat" do ochrany a první našetřené králíky vyměnit za psy - ochránce stáda.
- nechávat si od menších zvířátek vždy nějaké do zásoby, protože nová zvířátka se rodí jen z párů - dvojic zvířat, je tedy třeba si vždy nějaké schovat.

Pro hladký a příjemný průběh herní partie je (zejména v rodině) důležité, že každý hráč hraje na své herní desce a nijak nezasahuje do hry ostatních hráčů. Pro menší děti je "škodění" ve hře velmi těžko přijatelné, samy škodit neumějí a škodí-li jim jiný hráč, je to pro ně demotivující.
 

Doporučení MŠMT

Možná jste slyšeli o školní soutěži ve hře Super farmář. Ano, po celé ČR se organizují školní soutěže v této hře a hru děti velmi často hrají ve školních družinách. Právě pro její kvality, které jsme popsali výše, jsou tyto soutěže od roku 2004 doporučované a zaštítěné i Ministerstvem školství.

Hra Super farmář získala také české ocenění Hračka roku i obdobnou cenu v r. 2013 ve Finsku.

Super farmář de luxe
 

Hra se silnou historií

Tuto hru vymyslel během 2. světové války p. Karol Borsuk, významný profesor matematiky varšavské univerzity. Ta byla za války uzavřena a on tedy ztratil práci. Musel však uživit svou rodinu, a tak přišel s nápadem, že bude prodávat hru, kterou sám vymyslel.  Nejprve ji podomácku vyráběla jeho žena Zofia Borsuková. Hra si velmi rychle získala oblibu a rozšířila se po celém Polsku.

Super farmář de luxe

Hra se zalíbila nejen dětem, ale i dospělým, kterým pomáhala překonat smutné období okupace. Originální verze hry shořely v době Varšavského povstání v srpnu 1944, jeden exemplář se však mimo Varšavu šťastně zachoval a po letech se Borsukovým vrátil zpátky.

Až si párkrát tuto hru zahrajete, poznáte, že hru vymyslel matematik. Nastavení směnných poměrů zvířátek mezi sebou, počet jednotlivých zvířátek na mnohostěnných kostkách i pravděpodobnost, že Váš statek navštíví vlk či liška, jsou skvěle nastavené. Hra je dynamická, svižná, dává velký prostor pro přemýšlení, vlastní pravidla jsou přitom ale naprosto jednoduchá.

Přečtěte dětem příběh vzniku této hry. Školní děti již o druhé světové válce a útrapách, které lidem přinesla, jistě něco slyšely. Bude pro ně jistě inspirativní vědět, že i v těžké situaci si můžeme poradit. Ztratíme-li práci, můžeme se pokusit si svou vlastní vymyslet. A když budeme tak šikovní jako profesot Borsuk, uživíme nejen rodinu, ale přineseme spoustu radosti všem, kteří si po další desetiletí budou tuto krásnou hru hrát.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-