Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Naše milá Daisy Mrázková

Naše milá Daisy Mrázková

Agátiny oblíbené knížky 18. 6. 2016 2 minuty
Kristýna Křížová
Tentokrát trochu navážeme na minulý článek o knihách a představíme vám Daisy Mrázkovou, jednu z našich oblíbených českých autorek a ilustrátorek dětských knížek.

Daisy Mrázková: autorka i ilustrátora dětských knih


Narodila se roku 1923 v Praze a jako mnozí jiní studovala Uměleckoprůmyslovou školu. Také se jako výtvarnice účastnila řady výstav a s manželem byli členy výtvarné skupiny UB 12, která byla po roce 1970 oficiálně zakázána. V té době se stává průkopnicí bilderbuchů pro děti. To jsou knihy spojující text a obrázky v jednotný celek.

Daisy Mrázková napsala řadu knih pro děti, jež jsou oblíbené dodnes. Její díla jsou překládána do mnoha jazyků. Ve svých knihách seznamuje děti se světem kolem sebe, se základními otázkami života pomocí osudů hlavních hrdinů. Tento svět je křehký, plný drobných událostí. Věci mají své osudy, které jsou dětskými hrdiny prožívány intenzivně jako jejich vlastní. Z každé její dětské knížky je cítit lidská účast, vztah k věcem, přírodě, lidem. Autorka objevuje v dětech to vzácné, co se věkem zasouvá na dno lidského nitra: něhu, cit, touhu po volnosti, smysl pro čest a spravedlnost. Svým dětským čtenářům se nepodbízí, jen jim vypráví, sděluje, učí je vidět, slyšet, cítit a rozumět. Svými knihami jakoby hledala cestu z citové chudoby dnešního světa.
 

Můj medvěd Flóra: jeden z prvních českých "bilderbuchů" pro děti


Od prvního vydání knihy pro děti Můj medvěd Flóra uběhlo 34 let. Příběh nalezeného opuštěného plyšového medvídka je jedním z prvních českých "builderbuchů" pro začínající čtenáře a stal se legendou. Medvídek Flóra je příběh psaný podle pravdy. Zasloužil se o něj autorčin syn Cyril, který Flórinku našel. A medvídek dodnes sdílí s Daisy domov. 

   Můj medvěd Flóra Daisy Mrázková - Můj medvěd Flora


Nenásilná výchova ke čtenářství skrze jednoduché zvědavé dětské otázky


Co by se stalo, kdyby... je velkoformátová knížka s nádhernými reprodukcemi, kterou autorka věnovala dětem, které ještě neumí číst, a jejich rodičům ke společnému prohlížení obrázků a povídání nad knížkou

Má to být vlastně nenásilná výchova ke čtenářství skrze jednoduché zvědavé dětské otázky "Co by se stalo, kdybych šel do města bez kabátu? Co by se stalo, kdybych měl své letadlo? Co by se stalo, kdybych byl malý jako mravenec?..." a autorka odpovídá civilními fantaziemi i kresbami a barevným sněním: "Prochladl bych a dostal rýmu, musel bych ležet v posteli a přečetl bych mnoho knih. Letěl bych, kam bych chtěl, nad mraky a všude ... Všecko bych si krásně zblízka prohlédl..." Zkuste si vzpomenout, kdy naposledy jste si takhle krásně zafantazírovali?

   Co by se stalo, kdyby - Daisy Mrázková, Baobab Daisy Mrázková Co by se stalo, kdyby
 

Něžná poezie pro děti


Třetí kniha, kterou si můžete přečíst, jsou Písně mravenčí chůvy. Je poetická nejen obsahem, ale i vzhledem. Představuje nám křehké verše, pozorování přírody očima mravenčí chůvy. Ukáže dětem, jak je důležité divit se nad maličkostmi, umět se zastavit a rozhlédnout se kolem sebePísně mravenčí chůvy jsou malým zastavením, úlevným vydechnutím a něžným nahlédnutím do duše Daisy Mrázkové skrze její kresby.
Daisy Mrázková Písně mravenčí chůvy Daisy Mrázková Písně mravenčí chůvy   Daisy Mrázková Písně mravenčí chůvy Písně mravenčí chůvy Daisy Mrázková
 

 

Slon a mravenec: příběh o tom, jak nejsou rozdíly mezi námi důležité

Na sklonku roku 2013 se dočkala reedice další z klíčových knížek Daisy Mrázkové - Slon a mravenec. Základní myšlenka příběhu není překvapením: někdo je malý, někdo velký a někdo prostřední. Důležité to ale vlastně není: když se jedno zvířátko dostane do nouze, ostatní - menší či větší - mu pomohou. Nádherné ilustrace a příjemný jazyk, která je pro děti hezky srozumitelný, a přitom obohacující, dělají ze čtení a prohlížení této knížky krásný zážitek.

Slon a mravenec Daisy Mrázková Daisy Mrázková knihy pro děti Slon a mravenec

Daisy Mríázková

Chcete-li se podrobně seznámit s Daisy Mrázkovou, jejím životem a prací, doporučujeme Vám tento článek.
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-