Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Modelujeme jako o závod

Modelujeme jako o závod

Rozvíjíme předškoláky 6. 3. 2019
Kateřina Hrubešová
Práce s modelovacími hmotami v dětech rozvíjí nejen kreativitu a fantazii, ale také motoriku, výtvarné a technické dovednosti. Modelujte, kombinujte hmoty i s dalšími materiály a vytvořte si krásné památky na společné chvíle.

Pro mladší děti předškolního věku je vhodnější pracovat pouze s modelínou, jak ji všichni známe. Starší děti pak mohou využít i další dostupné materiály – FIMO, modurit, hlínu, sádru a další. Modelování pro děti znamená nejen spoustu zábavy, ale pomocí této činnosti také rozvíjí svou tvůrčí představivost.

Vložte do tvorby trochu „organizace“

Sami jako rodiče nejlépe víte, co má dítko nejraději za téma (pohádku). Zkuste mu vyjít vstříc a nejprve najdete obrázek daného předmětu či pohádkové postavy, podle kterého budete postupovat. Postupně můžete vytvářet i související postavy a vymodelovat si tak svůj pohádkový svět.

Není modelína jako modelína

Zázračně tvárnou modelovací hmotu si pamatujeme všichni. Jaké jsou dnes možnosti této super zábavy pro naše nejmenší?

Modelína Play-doh

V dnešní době je jednou z nejoblíbenějších, a to zejména pro své praktické vlastnosti – nemastí, nelepí se a nezanechává stopy. Zároveň je absolutně nezávadná, tudíž s modelínou můžete téměř bez starostí nechat dítko bez dozoru.

Inteligentní modelína

Může být využitelná jak pro děti – v rámci rozvoje motoriky i kreativity, tak i pro dospělé. Jejím hlavním úkolem je uvolnění napětí, tudíž dospělým poslouží jako perfektní antistresová pomůcka.

Tvrdnoucí hmoty

Ve své podstatě obyčejné modelovací hmoty. Rozdíl však je ten, že po určité době na vzduchu ztvrdne a výrobek z ní je tak mnohem odolnější.

Zapékací hmoty – Cernit nebo Fimo

Po zpracování hmoty do daného tvaru hmotu vložíte do trouby a pečete po dobu 30 minut na 110 °C. Výrobek tak získá porcelánový vzhled.

Tekutý písek

Kreativní a zároveň antistresová pomůcka pro děti i dospělé. Tekutý písek je vyroben ze speciálního zdravotně nezávadného materiálu. V případě náhodného požití této hmoty si můžete být jisti, že bude dítko zcela v pořádku.

Jak si vyrobit modelínu doma?

Na půl kila modelíny budete potřebovat:

  • Teflonovou pánev nebo teflonový hrnec
  • 300 ml vody
  • 150 g hladké mouky (lze využít i polohrubou)
  • 75 g soli
  • 2 lžíce octa
  • 1 lžíci oleje
  • Potravinářské barvivo (dle svého výběru)
  • Vonné esence (dle libosti)

V předepsaném množství vody rozmíchejte potravinářské barvivo, ocet a olej. Do teflonové pánve nebo hrnce přidejte mouku se solí a zalijte připraveným roztokem (barvivo, ocet, olej). Celou hmotu vařte na středním plameni a stále míchejte. Zhruba po 2 minutách se hmota začne spojovat. Neustále míchejte, vzniklou „kouli“ stále otáčejte a prohřívejte.

Je velmi důležité, aby se mouka správně prohřála, neboť právě to je kouzlem, díky kterému pak hmota nebude lepit. Vypněte sporák či plotýnku a nechejte hmotu v nádobě vychladnout. Následně nezapomeňte hmotu ještě prohníst v ruce a rovnou ji pak můžete dát svým nedočkavým ratolestem na hraní. Pokud potřebujete vyrobenou modelínu uskladnit, využijte rozhodně plastovou nádobu s víkem, kterou uložte do chladu.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-