Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Knihy pro děti vybrané na cenu Magnesia Litera

Knihy pro děti vybrané na cenu Magnesia Litera

Agátiny oblíbené knížky 17. 7. 2015 3 minuty
Kristýna Křížová
Letošní ročník literární ceny Magnesia Litera ocení v dětské literatuře především knihy pro děti od cca. 8 let. Trojice nominovaných se skládá z obrazové knihy o moderním umění Proč obrazy nepotřebují názvy, fantaskního příběhu jedné říjnové noci a ztraceném čase v nostalgických dobách c. k. mocnářství Muž z hodin a velmi osobního dobrodružství 8leté holčičky, která žije bez maminky a hledá smysl této situace - Škvíry. Představme si je.

Vratislav Maňák: Muž z hodin (ilustrace: Juraj Horváth)

Secesní fantaskní příběh, plný nadšenecké atmosféry konce 19. století: vynálezy užitečné i bláznivé, dámy v dlouhých šatech s velkými klobouky a nádraží plné páry ze supících lokomotiv... V této atmosféře se 8letá slečna Lena snaží zjistit, proč z nádražních hodin zmizela hodinová ručička a proč spolu soupeří starý hodinář Weiss s podivným přistěhovalcem Finsterem.
Muž z hodin Muž z hodin Muž z hodin

Jak píše M. Šubrtová na serveru iLiteratura, z knihy je cítit autorovo vypravěčské nadšení. Autorem je mladý novinář, Vratislav Maňák, který debutoval velmi dobře hodnocenou povídkovou sbírkou pro dospělé Šaty z igelitu (získal za ni cenu Jiřího Ortena)  a který působí jako redaktor ČT24. Atraktivní atmosféru knize přidávají ilustrace Juraje Horvátha, vedoucího ateliéru ilustrace a grafiky na pražské VŠUP a současně jednoho z motorů nakladatelství Baobab.
 

Marka Míková: Škvíry

Další nominovanou knihu -  Škvíry - napsala Marka Míková. Můžete ji znát jako autorku zajímavých knih o dnešních dětech, třeba Mrakodrapy o dětech a New Yorku či JO537, v níž se hlavnímu hrdinovi, klukovi Josefovi ze sídliště, do života prolínají obrazy z počítačové hry.

Marka Mírková - Škvíry Škvíry Škvíry Marková

Nová knížka Škvíry získala nominaci na Magnesii Literu stejně jako obě předchozí knížky. Věnuje se však mnohem osobnějšímu tématu: osmiletá Matylda žije bez maminky, jen s tatínkem, který je navíc velice zaneprázdněný. Jednoho dne se Matylda protáhne do škvíry pod schody za sousedčinou fretkou. V tajemném a jemném světě plném laskavosti, něžné hudby i obrazů nakonec najde svou maminku i odpověď na otázku, proč musí žít bez ní.
 

Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy

Třetí nominovanou knížkou je kniha Proč obrazy nepotřebují názvy, která dětem zábavnou formou přiblíží svět výtvarného umění. Děti se začtou do komiksového příběhu a ani si tak neuvědomí, že se vlastně učí nové informace o světě umění. Kolik je na světě originálů, co všechno změnil černý čtverec a proč by někdo kradl pisoár?

Proč obrazy nepotřebují názvy Proč obrazy nepotřebují názvy Proč obrazy nepotřebují názvy

Na takové a mnohé další otázky nabízí odpověď tato vizuálně hravá kniha o moderním umění. Publikace poprvé představuje nejvýznamnější období historie výtvarného umění snadno pochopitelnou a zábavnou formou, která zaujme jak děti, tak jejich rodiče. Malí i velcí čtenáři se mohou dozvědět, jaký je rozdíl mezi galerií a muzeem nebo co je to aukce a depozitář. V knize naleznou navíc napínavý detektivní příběh v komiksové podobě a obrazový rejstřík slavných umělců a jejich děl.
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-