Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Karel IV. - vizionář

Karel IV. - vizionář

16. 11. 2016 3 minuty
Kristýna Křížová
Kdo je vlastně vizionář? Možná vám někdo odpoví, že je to člověk s bláznivými nápady. Jiný zase řekne, že to je snílek, který mluví o věcech, které není možné uskutečnit. Jaké byly vize Karla IV.?

Tento článek je součástí celoroční soutěže o Karlu IV., kterou pořádá časopis S dětmi v Praze. Prolistujte si elektronickou verzi listopadového čísla časopisu a najděte na jeho stránkách linorytovou ilustraci, která se váže k tématu Karel IV. - vizionář. Obrázek si vytiskněte, vystříhněte a nalepte do soutěžní tabulky.

Vizionář je člověk, který dokáže přijít s takovými myšlenkami, které jasně a pravdivě odhadují něco, co přinese budoucnost. Je to člověk, který ví, co by lidé měli udělat, aby bylo na světě lépe. Karel IV. byl vizionář.

Karel IV. - vizionář s nadčasovými činy

Karlovi poddaní jeho vizím věřili. Měl výhodu v tom, že byl císař a král a že svým přístupem k životu a ke své práci dokázal, že je moudrý. Kdyby Karel nebyl vizionář, tak by české země neproměnil na mocné a stabilní království, jehož moc neplynula pouze z hmotného bohatství, ale také z kulturního a duchovního rozmachu. Karel přemýšlel, věděl, co cítí, v co věří, a svým chováním dokázal inspirovat své okolí.

Historie je plná významných mužů, kteří ovlivnili běh dějin. Jejich činy a život nám mohou připadat hrdinné, smutné, inspirativní, neotřelé. Ale jen u některých velikánů můžeme hovořit o tom, že jsou jejich činy stále aktuální, tedy nadčasové.

Karel IV. byl vizionářem, který vzhledem ke svému intelektu a vysokým mravním zásadám nebyl spoután myšlením přítomnosti. On hleděl do budoucnosti. Snad jako první panovník v evropské historii pochopil, že skutečnými nositeli ideálu nejsou panovník nebo stát, ale sami lidé. V nich měla být zakotvena budoucnost, a proto se všemožně snažil, aby obyvatelé českých zemí byli spokojeni, žili v blahobytu, míru a mohli se kulturně rozvíjet. On sám sebe pak nazýval pouhým prostředkem k naplnění tohoto výjimečného závazku.

V Karlovi se prolíná starý a nový svět

Vše, co Karel konal, mělo být trvalé. Proto se u jeho díla často setkáváme s promyšlenou koncepcí a pečlivou realizací. V řadě případů dokonce předjímal příchod ještě daleko vzdálených časů. Co například jeho vize Evropy bez válek či právní zakotvení států a institucí, kterou teď představuje tak trochu Evropská unie? Tím se silně vymykal svým současníkům a - bohužel - i mnohým následovníkům.

Filozofoval, zamýšlel se nad smyslem bytí i pozemského života. Život chápal nejen jako vzácný dar, ale také jako předstupeň vedoucí k Poslednímu soudu, jenž na základě vykonaného měl určit, dojde-li nakonec duše ke spasení. Myslel proto neustále na vyšší dobro, které se stalo jeho metou i cílem, a k jeho realizaci neváhal obětovat cokoli. Svým neustálým usilováním o zdokonalování sebe sama a překonávání vlastních úspěchů však přetvářel panovnický majestát do podoby nedostižného ideálu.

Karel je tak ztělesněným ideálem, k němuž bylo a je velmi obtížné se jen přiblížit. Jeho osobnost je fascinující nejen pro svou neuchopitelnost, ale také tím, jak stále inspiruje. Při pohledu na zásluhy Otce vlasti si totiž člověk naplno uvědomí, jak užitečný, kvalitní a při tom i šťastný a spokojený život lze prožít v dokonalé harmonii vlastních skutků i svědomí.

Text převzat s laskavým souhlasem redakce S dětmi v Praze. Autorkou textu je Kateřina Hovorková, linorytovou podobiznu Karla IV. vytvořila Petra Cífková.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-