Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Johana a Radana: šéfpilotky Rakety

Johana a Radana: šéfpilotky Rakety

Inspirativní rozhovory 18. 6. 2016 3 minuty
Kristýna Křížová
Raketa, časopis pro děti chytrých rodičů, 4x ročně přináší dětem velkou dávku čtení, tvoření, přemýšlení. Pokaždé na jiné téma, pokaždé zve jiné výtvarníky. Opratě ve svých rukou drží sympaťačky Radana Litošová a Johana Švejdíková, které vám nyní představujeme.Raketa vylétá k dětem už rok a půl. Jak se Raketě daří? Naplňuje očekávání, která jste do ní vkládaly? 

Radana: Přiznám se, že očekávání byla překonána. Já sama jsem veliký skeptik, vůbec jsem nečekala tolik pozitivních ohlasů. Máme obrovskou radost. Hlavně nás těší, že lidé oceňují to, na čem si zakládáme – původní obsah, talentovaní mladí výtvarníci a stránky bez reklam a PR článků. Jde nám o propojení zábavy a vzdělávání, snad se nám to daří. 

Co pro vás bylo zatím největším překvapením? 

Johana: Mne neustále překvapuje, kolik lidí už Raketu zná a má rádo. Jsem nadšená i ze spolupráce s výtvarníky, kteří pro nás tvoří krásné příspěvky. Je vidět, že je to baví a také je těší kreslit něco nekomerčního. 

Radana: Při tvorbě každého čísla nás něco překvapí. Je to úžasná zkušenost, často i škola diplomacie, například když musíte řešit, že si autorka textu nesedne s autorkou ilustrací… Dříve jsem si neuvědomovala, jak zásadní je, aby výtvarníka text bavil a chápal ho.

časopis raketa časopis Raketa 

Víte, co nejvíc na Raketě baví děti a co naopak rodiče? 

Radana: Myslím, že všichni oceňují originální nápady. Někdy se dá těžko odhadnout, co bude úspěšné. Například ve druhém čísle měly děti dokreslit druhou polovinu Řehoře Samsy po proměně v brouka podle slavné povídky Franze Kafky. To téma není ani trochu dětské, ale ohlas byl obrovský. Dostali jsme do redakce záplavu úžasných ilustrací. Rodiče zase milují hledání rozdílů, rádi si čtou např. výlety s Raketou a úspěch u dospělých měly i tipy na pozvednutí nálady nebo sexuální výchova pro nejmenší v 6. čísle o mláďatech

Johana: Myslím, že je to baví číst společně. Také s tím počítáme, a proto píšeme i o věcech a tématech, která rodiče dětem dovysvětlí a rozvinou sami dál.

časopis Raketa časopis raketa 

A co na Raketě baví vás dvě? Jak máte rozdělené své role a úkoly? 

Johana: Já se starám o grafickou přípravu a také do Rakety kreslím a Radush o texty a raketí agendu. Mě baví celý ten proces přípravy a vymýšlení čísla. Když příspěvky zadáme k ilustrování, tak se nemůžeme dočkat, až nám přijdou hotové. Pak ten výsledek, vidět děti, jak si v Raketě čtou, to je fakt největší radost. 

Radana: Já mám nejradši, když jsme s Johanou na telefonu, jedna hodí nápad a druhá ho nějak rozvine a pak se tomu obě smějeme, tahle fáze přípravy mě strašně baví. Někdy se samozřejmě taky vůbec neshodneme, ale to už patří k věci.

Vydávání časopisu je mj. velká zodpovědnost: v pravidelných termínech musíte vyslat do světa 40stránkový, plně autorský časopis. Co vás motivovalo k tomu, tenhle závazek přijmout? 

Radana: Ono už je těch stran téměř padesát včetně obálky, kde najdete také pravidelný komiks. Zodpovědnost to je, často trochu nervy, když se třeba něco nedaří. Třeba když se autor, který má odevzdat příspěvek, neozývá. Nebo když na poslední chvíli zjistíme, že jsme zapomněli připravit 2 strany, a z těch příspěvků, co vznikly na poslední chvíli, pak vyjdou ty nejzábavnější úkoly. Ale je to zároveň obrovská radost z kreativní práce, což byl hlavní důvod, proč jsme do toho šly. Ta výzva byla pro nás obě splněným snem. 

Johana: Závazek zní moc seriózně, spíš bych řekla, že je to pro nás výzva, která nás baví a občas stojí i nervy, bez kterých to ale nejde, když to chceme dělat poctivě. 

Kam chcete Raketu dál směřovat? 

Johana: Určitě chceme co nejlépe spojovat zábavu s poznáváním. Za rok a půl má časopis nějakou formu, kterou občas mírně obměníme i v závislosti na tématu čísla. Tematických čísel se určitě budeme držet dál. Aktuálně máme hravou putovní výstavu s příspěvky i originály od našich autorů, představila se v Táboře, o prázdninách bude v Ústí nad Labem a pak bude pokračovat dál. 

Držíme palce!

časopis Raketa časopis Raketa časopis raketa časopis raketa časopis Raketa časopis raketa 

P.S.: Johana a Radana nabízejí vašim dětem pár úkolů z některých čísel Rakety ke stažení zdarma.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-