Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak přežít "koronavirové prázdniny"?

Jak přežít "koronavirové prázdniny"?

Tipy pro rodiče školáků 23. 3. 2020 3 minuty
Kateřina Hrubešová
Škola zavřená, žádné kroužky, žádné tréninky, žádné kamarádi. Rodiče se najednou ocitli doma s dětmi a je pouze na nich, jak smysluplně zabavit své potomky. Existují dvě možnosti: nechat je sledovat televizi či počítač, nebo se o ně postarat svépomocí a nastavit jasná pravidla. Není to situace lehká ani pro dítě, ani pro vás, ale inspirujte se našimi tipy, jak vše spolu zvládnout a ve výsledku si užít společné chvíle.
I u nás převládal chaos nad chaosem v prvních dnech. Děti byly v podstatě šťastné, že nemusí do školy a školky a mají volno. Nám rodičům začala tvrdá realita. Postarat se o domácí vzdělávání, uvařit (dokonalý) oběd a večeři, připravit svačiny, naskládat a vyskládat nádobí do myčky, vyprat prádlo, dodělat resty a ještě pracovat z domu. Velmi brzo jsme si s mužem uvědomili, že takto to zůstat nemůže. Musíme to přežít ve zdraví nejen fyzickém, ale i psychickém.
 

Nastavte jasná pravidla

Důležité je jasně si stanovit dobu pro studium, hraní, tvoření, pobyt venku. Skvělou pomůckou je harmonogram dne, který se dá snadno vyrobit doma.
 

Vstává se přesně v určitý čas, následuje snídaně, hygiena a řízená aktivita. Po obědě nezapomeňte na odpočinek a naplánujte i společnou zábavu. Každý den se jděte s dětmi alespoň na chvíli nadýchat čerstvého vzduchu. Večer přečtěte nebo pusťte dětem pohádku a řekněte si, co budete zítra dělat.

Zajímejte se o domácí vzdělávání

Zavřením školy děti nepřišly o učení. Učitelé posílají svým žákům učivo, které mají probrat. Některé školy zavádějí on-line výuku. Děti potřebují nyní vaši podporu a důvěru. Zajímejte se o domácí přípravu dětí. Každý den čtěte, počítejte, trénujte psaní a hrajte si. Pokud máte doma mladšího sourozence, nabídněte mu pracovní listy.

Hravé učení s principem Komenského totiž funguje mnohem lépe než učení povelem. Skělým tipem je společenská hra Ypsilonie - Cesta do vyjmenované země, kde potrénujete zábavnou formou vyjmenovaná slova. Pokud máte mezery v matematice, zahrajte si Tajný kód 13+4. Znalosti o naší krásné vlasti ověří hra Desítka Česko. Děti si oddechnout od biflování a při hře ani nepostřenou, že se vlastně učí. 

Mobily, tablety, počítač ani televizi naše děti využívají minimálně, ale v této mimořádné situaci jej využíváme čistě pro jejich rozvoj. Na všech sociálních sítí nyní naleznete doporučení na aplikace, které pomohou dětem zvládat výuku. Zábavnou formou tak mohou procvičovat čtení, počítání, cizí jazyky a další předměty. Připravili jsme pro vás souhrn on-line výuky pro předškoláky, mladší a starší školáky. Přehled najdete ZDE
 
  
 

Zaveďte domácí práce

Život není jednoduchý a svým dětem ho velmi usnadňujeme. Přiznejme si, že děti málo zapojujeme do domácích prací. Jenže dříve, než se nadějete, vaše dítě vyroste - a vy budete cítit vnitřně vyčerpaná z péče o všechny příslušníky rodiny. Začněte co nejdříve a odmalička zapojujte děti do domácích poviností. Je to podle studie Harvardovy univerzity prospěšné - děti mající doma na starosti aspoň pár domácích prací mají vyšší sebevědomí, jsou zodpovědnější, nezávislejší a v životě mnohem spokojenější. 

Skvělým tipem je výroba hmyzího hotelu nebo krmítko, jejichž výroba zabaví i tatínky. Je to jednoduché - jako materiál využijete dřevo, klacíky, slámu či seno, třeba i staré cihličky. Nejste kutilové, nevadí, využijte naše tvořivé sady. Domeček umístěte na zahradě a pak už jen počkejte, až se v něm hmyz - hlavně včelky samotářky - zabydlely. Pozorování jarní přírody může začít!

Možná budete mít pocit, že vám dítě práci spíše přidělává a zdržuje vás. Je pomalé, něco rozbije, zkazí a musíte ho neustále mít pod dozorem. Buďte trpěliví, stojí za to vydržet. A nezapomeňte vaše děti chválit!

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-