Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Rozvoj hudebně pohybových činností...

Rozvoj hudebně pohybových činností...

Rozvíjíme předškoláky 18. 6. 2018 3 minuty
Kristýna Křížová
...aneb buďte hvězdnou maminkou i vy! Jako rodiče se snažíme podporovat své ratolesti v jejich vývoji. Musíme však brát v potaz individuální rychlost vývoje dítěte. Nelze tedy přesně určit začátek a konec určitého vývojového období nebo některá období přeskočit. Musíme se naopak soustředit a navazovat na dovednosti, kterých již dítě dosáhlo. Využijme tedy toho, že vývoji dítěte můžeme pomoci cvičením a vhodně voleným hraním. Jak tedy rozvíjet dítě pomocí hudby?

Vývoj motoriky

Jemná a hrubá motorika má velký vliv na rozvoj myšlenkových operací a duševní vývoj dítěte. Vývoj motoriky je rovněž spojen se smyslovým vnímáním a rozumových schopností.

K rozvoji motoriky u dětí dochází každý den, od samotného narození. V tomto období mezi 3. a 6. rokem přichází mnoho ipulsů pro vývoj motoriky. Zdokonaluje hlavně hrubá motorika, a nastupuje také automatizace rukou a nohou při tělesných pohybech (chůzi a běhu). Dítko tedy dokáže například sladit krok s rozběhem, aniž by upadlo. Zároveň se začíná rozvíjet a zdokonalovat i jemná motorika. Tento vývoj vrcholí kolem 6. roku dítěte.

 

Rozvoj jemné i hrubé motoriky v sobě skvěle propojují hudebně pobyhové činnosti.

 

Hudebně pohybové činnosti

Hudba stejně jako další umění působí na člověka emocionálně. Hudebně pohybové činnosti lze tedy rozdělit na 3 hlavní části:
1. Hudebně pohybová průprava
2. Hudebně pohybové hry a tance s pevně stanovenými pravidly
3. Improvizované hudebně pohybové hry

 

Které pomůcky zvolit?

Mezi pomůcky k nácviku hudebně pohybových činností patří samozřejmě především hudební nástroje.
 
Neopomínejte ovšem ani na obyčejné předměty, se kterými se učí dítě řízeně manipulovat: stuhy, šátky, nebo třeba šály, čepice, láhve s vodou či jakékoliv hračky a masky. Těmito obyčejnými předměty můžeme například s dětmi rozčlenit prostor a další předměty pak využít jako rekvizity pro nácvik jednoduché „choreografie“.
 
Využijte tedy naprosto všechno, co máte doma kolem sebe. Věřte, že vše se k něčemu hodí!

 

Oblíbené hry

Hry na dětskou motoriku, případně i rytmiku a hudebnost volte vždy podle toho, k čemu má vaše dítko blíže. Pokud víte, že vaše malá princezna raději tančí, než zpívá, nacvičte s ní jednoduchou choreografii na její oblíbenou písničku.
 

Jak na to?

Zvolte píseň v mateřském jazyce, kterou má vaše ratolest nejradši. Dále postupujte podle toho, jak vaše dítě bude reagovat a co ho bude bavit:
 
  1. Naučte dítko nejprve text refrénu (pokud jej ještě neumí) a před sebe i před své dítko položte šátek.
  2. Začněte zlehka: při první sloce jen obcházejte položený šátek dokola, případně změňte směr či způsob chůze. Na refrén pak šátek zvedněte a pomalu jím točte nad hlavou – nejdříve na jednu stranu a zhruba v polovině refrénu stranu změňte.
  3. Po několikanásobném opakování můžete přidat například poskakování, „mávání křídly“ a další pohyby. Vše se snažte směřovat do rytmu hudby.
 
Naše rada: Ze začátku s dítkem ve sloce i v refrénu provádějte jen dva pohyby. Dobu, kdy stranu pohybu měníte, můžete postupně střídat, abyste udrželi pozornost své ratolesti. Sami uvidíte, zda se vaše dítko v hudbě i ve vašem „předtančení“ orientuje.
 
Tip: své schopnosti choreografa pak uplatníte například ve chvíli, kdy za vaším dítkem přijdou kamarádi – vrstevníci, a vy budete potřebovat malé raubíře trochu usměrnit. Když pak nácvik sestavy oživíte ještě maskami, věřte, že pak budete hvězdnou maminkou!
 
 
 
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.