Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Martina Linková / Aladine: žena, která věří v dětskou kreativitu

Martina Linková / Aladine: žena, která věří v dětskou kreativitu

Inspirativní rozhovory 22. 6. 2015 3 minuty
Kristýna Křížová
Představujeme vám další inspirativní ženu: Martinu Linkovou z firmy Twint, dovážející francouzská dětská razítka Aladine. Nechte se inspirovat energií a nadšením propagátorky kreativního hraní s dětmi.
Martino, spousta dětí a jejich rodičů je okouzlena razítky Aladine, které jste před několika lety přivedla do České republiky. Vy však nejste původním zaměřením ani umělec, ani obchodník. Co Vás přivedlo k tvoření, rozvoji dětí a k razítkům Aladine?

Je to zajímavé, ale mě se razítka doslova postavila do cesty. Na veletrhu v Německu jsem měla schůzku kvůli úplně jinému projektu. Cestou na schůzku jsem procházela kolem Aladina, který velká razítka právě uváděl. Razítka mě do stánku doslova vtáhla – hned mi bylo jasné, že se dají vybarvovat a že každá tematická krabička umí vyprávět spousty různých příběhů. V tom čase jsme měla malé děti a shodou okolností jsme pro ně právě hledala v papírnictvích razítka, která jsem znala z dětství. V Mnichovicích jsme měly s kamarádkami navíc rozjeté mateřské centrum, kde by se nám právě taková věc hodila na naše projekty, akce i kroužky. No řekněte, mohla jsem jen tak bez povšimnutí jít dál?

Razítka pro děti 

Proč jste si vybrala právě Aladine? Nejsou nakonec "razítka jako razítka"? 

No právě - vyprávět pohádky umí jenom Aladine:). To nejsou razítka pro razítka. Je to neuvěřitelně silný nástroj na trénování grafomotoriky, přemýšlení, vyjadřování, rozvoj budování slovní zásoby. Baví mě, že se výrobce opravdu snaží, aby razítka děti něco naučila. A díky své kvalitě razítka umí nejenom obrázky na papír, ale dají se s nimi vyrábět trička, z keramiky desítky dalších projektů.
A úplně největší radost mám z razítek pro nejmenší. Děti už od dvou let mohou ve věku, kdy jim jejich motorika ještě mnoho nedovolí, rozvíjet pocit, že něco zvládnou. A pokud se jim rodič věnuje, razítka pro batolata jsou skvělým nástrojem na rozvoj komunikačních dovedností v čase, kdy děti velmi potřebují komunikovat co nejvíce, aby si tuto dovednost dokonale osvojili. Pamatuji si, jak bylo těžké pro tak malé dítě vymýšlet aktivity, kde by udrželo pozornost. Razítka jsou interaktivní a dokážou díky tomu, že se dá o nich mluvit, vystavět pohádku, vybarvovat je a dokreslit zbytek, trávit dlouhý kvalitní čas.
  
 
 
Řada rodičů se razítek bojí. Obává se, že dítě, oblečení i nábytek budou opatlané, dítě razítka párkrát orazí na papír a pak o ně ztratí zájem. Proč se razítek nemusíme bát?

Zdá se mi, že francouzští rodiče se bojí ještě o trochu víc, a proto Aladine klade důraz na to, aby se opravdu inkoust dal umýt i vyprat z oblečení.

Razítkům a tvoření rodičů s dětmi se věnujete již několik let. Překvapilo Vás něco na této práci? Co Vás motivuje do dalších let?

Velmi mě překvapilo, jak se výrazně a rychle zhoršuje držení pastelek a štětců u dětí, než tomu bylo třeba před pěti lety. Nevím, jestli za to mohou tablety, ale přijde mi, že děti mají nějak míň času na tradiční malování, kreslení, čmárání.

Razítka jsou závislost. Celé odvětví kreativního tvoření se neuvěřitelně rychle rozvíjí, výrobci přicházejí s novými vychytávkami a já mám navíc štěstí, že po svém boku mám fantastické české výtvarníky, kteří v razítkách objevují další a další skrytý potenciál. Je velkou radostí pracovat v oboru, kde si můžete dovolit objevovat, provokovat, experimentovat i dělat někdy úplně „ulítlé“ věci. Zvlášť, když vím, že každým obrázkem se dítě něco naučí, nebo prostě je chviličku off-line ;-)
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.