Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak se testuje kvalita školních aktovek

Jak se testuje kvalita školních aktovek

Tipy pro rodiče školáků 16. 6. 2015 3 minuty
Kristýna Křížová
Ptáte se, jak si ověřit, že školní batoh nebo aktovka, která se líbí vám a vašemu školákovi, je kvalitní? Že vydrží několik let, abyste nemuseli brzy investovat do nové, a ochrání jeho rychle rostoucí záda? Podívejte se s námi na video z testování a na aktovky a batohy, které získaly ocenění projektu AGR - "Akce zdravá záda" a vítězství v českém spotřebitelském testu dTest.

Jak se testuje dno aktovky?

Na videu jste viděli test výdrže dna školních aktovek. Proč se testují? Důvod je jasný, stačí se podívat, jak začíná každý školní den:

Přicházíte se svým školákem ke škole. Zahlédne své kamarády, v rychlosti se s vámi rozlouči, rozběhne se, za běhu sundá aktovku ze zad a upustí ji na zem, aby co nejrychleji doběhl ke spolužákům a mohl si začít s nimi hrát či povídat. Během dne takto aktovka padá z větší či menší výšky několikrát. Aktovka sama tuto zátěž musí vydržet a musí také dokázat ochránit svůj obsah.

Společnost HAMA tedy ve své zkušebně nechala aktovky tento test podstoupit. Aktovka se zátěží 6 kg (to je váha, kterou bychom žádnému školákovi "nepřáli" - běžně děti na zádech nosí okolo 4 kg, toto je tedy o 50% více) se otestuje na 10 pádů z výšky 1 m a na 100 pádů z výšky 10 cm. Pokud by aktovka tento test nezvládla, pak celá výrobní várka, ze které byla vybraná, se zablokuje a nepustí do prodeje.

školní aktovka Hama Step by Step

Ochrání školní taška záda vašeho školáka?

Další cestou, jak si ověřit, že vybraná aktovka nebo batoh jsou pro vaše dítě vhodné, je zajímat se, zda získala certifikát kvality. Německé prestižní odborné sdružení AGR e.V. (Akce zdravá záda ), které sdružuje lékaře - ortopedy, fyzioterapeuty a další odborníky, kteří se zabývají výzkumem bolestí zad a jejich nápravy, testuje výrobky z pohledu jejich působení na záda. Výrobky, které chrání zdravá záda, se pak mohou pyšnit certifikátem AGR.

Mezi školními aktovkami, které jsou v ČR k dispozici, prošly tímto přísným testováním jen tyto aktovky:

školní aktovky Hama Step by Step touch

lehké školní aktovky pro prvňáky

Kde se dozvím více o testování školních aktovek?

V minulém článku jsme vám ukázali zátěžový test školních aktovek HAMA, Baggymax, Sammies by Samsonite a Coocazoo. Tyto aktovky musí vydržet 50 000 zhoupnutí se zátěží 10 kg! Běžná aktovka v praxi (když s ní dítě chodí do školy) potřebuje na takovouto zátěž 13 let. Aktovky, které prošly tímto testem, by tedy rozhodně měly vašemu dítěti vydržet.

Mimochodem: víte, kolik by měla vážit prázdná školní taška, aby neohrožovala zdravý vývoj zad? Její váha by neměla přesáhnout 10% váhy dítěte, tzn. prázdná aktovka či batoh pro dítě vážící 20 kg by neměla vážit více než 2 kg. Všechny školní aktovky a batohy, které najdete v Agátině světě, toto kritérium s přehledem splňují.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.