Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak rozvíjet tříleté děti: Stavím si svůj svět

Jak rozvíjet tříleté děti: Stavím si svůj svět

Tipy pro výběr her a hraček 19. 6. 2018 3 minuty
Kristýna Křížová
Tříleté a starší děti jsou zvídavé a odpovědi na své otázky „proč“ a „jak“ promítají do svých her. Jsou šikovné, mají spoustu nápadů a chtějí je realizovat. Přečtěte si, jak dětem obohatit možnosti tvořivého hraní a rozvíjet jejich zvídavost.

Tříleté děti se snaží pochopit, jak svět funguje ("Proč?") a chtějí samy také umět něco vytvořit či sestavit. Výtvory pro ně nejsou nahodilé shluky dílků, děti v nich přesně vidí to, co postavit chtěly. Přitom však stále "jen tak" experimentují a zkouší, co vše by se dalo ještě udělat, pokud dílky použijeme jinak než obvykle.

Jak rozvíjet tříleté děti: Stavebnice TEGU

Jak vybrat stavebnici pro tříleté dítě

Stavebnici tedy doporučujeme vybírat tak, aby byla dostatečně variabilní a s dětmi do budoucna rostla. Postupně totiž budou zkoušet nové a nové způsoby stavění a stavebnice musí být schopna nabídnout nové dílky, propojení atp. Zájmy dětí se v tomto věku již zřetelně odlišují, a tak někomu bude vyhovovat spíše jednoduchá konstrukční stavebnice, jinému dítěti zase možnost si vytvořit konkrétní výtvor, se kterým si pak bude hrát.

Naše tipy na nejzajímavější stavebnice pro tříleté děti

Vybírat můžete mezi zcela odlišnými stavebnicemi: osvědčily se klasické dřevěné spojovací stavebnice, originální magnetické stavebnice či hravé plastové stavebnice na bázi ozubených koleček.

Jak rozvíjet tříleté děti: Stavím si svůj svět

Hitem je třeba dřevěná stavebnice Tegu, která na první pohled připomíná úspěšnou stavebnici KAPLA. Funguje na principu magnetických sil. Uvnitř dřevěného dílku se totiž ukrývá magnet, díky němuž dílky můžeme skládat k sobě a využívat je jako stavebnici. Hra s dřevěnými magnetickými bloky rozvíjí fantazii, jemnou motoriku a pomáhá získat cit pro materiál. Úspěch stavebnice spočívá v tom, že dítě nepozná rozdíl mezi učením a hraním. Dítě při hře zaměstnává svou mysl a je otevřeno všemu, aby získávalo novou a vzrušující zkušenost!

Jiný koncept nabízí belgická magnetická stavebnice SmartMax. Velké dílky obsahují silné magnety a spojují se buď přímo, nebo přes velké magnetické koule. Děti podle svého zájmu buď vytvářejí různorodé abstraktní stavby a konstrukce, nebo si skládají konkrétní výtvory: kluci stavební stroje a holčičky domečky s kytičkami.

Jak rozvíjet tříleté děti: Stavebnice SmartMax

Agátin svět získal za tuto stavebnici prestižní ocenění: Grand Prix For Toys 2014 a Správná hračka 2015, 2016 a 2017.

Jiné možnosti kreativního hraní nabízí řada Georello italské stavebnice Quercetti. Ze základních dílků si postavíte podložku (už i to je pro tříleté děti zajímavá hra: podložka může mít pokaždé jiný tvar, lze ji postavit i do prostoru). Na podložku děti umisťují barevná ozubená kolečka (u tříletých dětí jde o úkol procvičující jemnou motoriku a trpělivost). Jsou-li umístěna správně, po zatočení kličkou se soustava koleček roztočí a dětem se před očima začnou rozvíjet optické klamy. Jejich prozkoumávání poskytuje spoustu námětů na další a další stavění. Navíc lze tuto stavebnici hezky doplňovat dalšími sadami Georello.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.