Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak podpořit jemnou motoriku u dětí?

Jak podpořit jemnou motoriku u dětí?

Tipy pro výběr her a hraček 18. 6. 2018 3 minuty
Kristýna Křížová
Jemná motorika, což je motorika ruky a prstů, velmi úzce souvisí i s motorikou mluvidel. Koordinace ruka-oko je nutná pro všechny manuální činnosti a především nezbytným předpokladem pro zvládnutí čtení a psaní. Nedostatky v oblasti jemné motoriky se projevují například obtížemi při snaze uchopit předměty, při malování, kdy dítě má problém se správným držením tužky a vyvíjí velký tlak na psací potřebu nebo při oblékání se zapínáním či šněrováním. Neuvolněná ruka (tzv. tvrdá ruka) způsobuje dítěti mnoho nepříjemností v každodenním životě. Děti si připadají nešikové a často se vyhýbají činnostem, které by měly procvičovat. Jemnou motoriku se děti učí od narození, proto věnujte pozornost vývoji pohybu ruky a prstů už v rané fázi, abychom předcházeli nesprávným návykům.

Nepříznivý vývoj rozvoje jemné motoriky u dětí ovlivňuje několik faktorů. Dnešní generace dětí nemá tolik pohybu, jako měli jejich rodiče. Čas, který rodina tráví pohromadě, hraje také důležitou roli. Společné chvíle mají vliv nejenom na výchovu, ale také na vývoj dětí. Moderní technologie velmi ovlivňuje současný životní styl a u rodin převládá zábava u televize nebo počítače. Trávení volného času pasivní zábavou brání zdárnému vývoji

 

Jak rozvíjet jemnou motoriku u dětí

Začněte třeba jednoduchým zapojováním dítěte do každodenních činností v domácnosti, např. pomáhání při vaření, pečení, skládání prádla nebo odemykání. Dítě, aby se osamostatnilo, se musí umět oblékat (zapnout knoflík nebo zip) a obouvat (zavázat tkaničky). I tyto činnosti podporují jemnou motoriku, proto bychom měli dítě podpořit v jejich procvičování. 

Dalším skvělým prostředkem jsou motorické hračky, které podporují používání drobných svalů ruky a jejich vzájemnou spolupráci při jemných pohybech ruky a prstů. Děti se s nimi zabaví na dlouhou dobu a zároveň procvičí svou jemnou motoriku. 

V předškolním období je důležitá správná volba hraček a stavebnic. Vhodné jsou kostičky, puzzle, mozaiky, provlékadla, stavebnice atd. Skvělý je dřevěný labyrint se spoustou kuliček zn. Haba. Labyrint je přikrytý bezpečným plexisklem a magnetická hůlka je k němu připevněna šňůrkou. Dítě se pokouší pomocí této hůlky provést kuličky po klikatých cestách. Hra je ideální na dlouhé cesty autem nebo vlakem. Děti se hrou nejenom zabaví, ale i zlepší své motorické schopnosti. 

Tvořivé stavebnice okouzlí nejedno dítě!

Manuální zručnost podporují stavebnice. V nabídce stavebnic vás jistě zaujmou sady montážních stavebnic výrobce Brio, které jsou vyrobeny z přírodního materiálu. Děti mohou postavit cokoliv podle návodu nebo mohou tvořit podle vlastní fantazie. Děti jednoduše staví a staví a staví! Jinou variantou jsou například plastové montážní stavebnice, které jsou vhodné už pro děti od jednoho roku. Stavebnice funguje na principu ozubených koleček pestrých barev, které se umisťují na perforovanou desku. Pomocí kličky se uvede celý mechanismus do pohybu a vše se otáčí jako na kolotoči, doprovázené okouzlujícím vířením barev. 

  

Provlékací obrázky pro správný špetkový úchop

Prošívání a provlékání jsou ideální hry na procvičování úchopu třemi prsty - palcem, ukazováčkem a prostředníčkem, což je velmi důležité z hlediska jemné motoriky a koordinace ruka-oko. Francouzský výrobce Janod nabízí krásné provlékací obrázky obsahující šest kartónových obrázků zvířat, zajíce, lva, pandu, lišku, psa, kočku, a 12 barevných provázků. Děti se učí provlékat provázky dírkami na šabloně podle čísel, které jsou na druhé straně. Děti provlékají provázek zvířátkem a zároveň se učí počítat. 

 

Větším dětem vřele doporučujeme kreativní sadu Dětské šití - oslík Ernest od francouzského výrobce Avenue Mandarine, která děti zabaví a zasvětí do taje šití. Sada obsahuje vše potřebné k výrobě roztomilého oslíka. Potřebujete navíc pouze nůžky! Výroba oslíka je jednoduchá, stačí dodržovat přiložený návod. Děti budou mít radost z vlastnoručně vyrobeného oslíka, který bude krásným dekorativním doplňkem dětského pokojíčku. Kreativní sady jistě okouzlí každé tvořivé dítě, které je nadšené, když mu hračka přináší kromě zábavy ještě něco navíc. 
 
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.