Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog I puberťáci si mohou hrát a tvořit off-line

I puberťáci si mohou hrát a tvořit off-line

Tipy pro výběr her a hraček 15. 4. 2018 4 minuty
Kristýna Křížová
Že nechtějí dát chytrý telefon z ruky a nic je nebaví? Nenechte se odradit, využijte naše tipy a uvidíte, že si i velké děti (12+) rády užijí čas v reálném, off-line světě.

1. Příklady táhnou

Stejně jako je pro naše děti důležité, zda a jak jejich kamarádi tráví čas s chytrými přístroji, je pro ně důležitý i náš příklad. Chceme-li je motivovat k aktivitám off-line, musíme být sami ochotni se jim věnovat - jim, dětem, i jim, činnostem off-line. Říkáme si, že děti 10 či 12 let a více jsou již velké a měly by dokázat zabavit se samy. Ano, měly by. Ale... odložit přístroj a začít vlastní aktivitu je těžké. Telefony a tablety nás "baví": chrlí podněty a my jen reagujeme. Hra či vlastní tvoření je ale pravý opak: akce musí vycházet z nás. musíme vymyslet, co a jak chceme dělat, s kým a jakou hru hrát. Vše si připravit, rozmyslet a pak teprve začít. Chce to čas a trpělivost, chce to také ochotu přenést se přes chybky či nepovedené pokusy. A to je o hodně náročnější...

Zdroj: Facebook, Eva Kiedroňová

Proto: pomožme ji, stojí to za to. Diskutujme s nimi, co by chtěli zkusit. Nastudujme s nimi pravidla stolní hry a věnujme jim čas od času kus večera sehrávkou hry. Investujme pár korun do materiálu na tvoření a zkoušejme s nimi nové techniky (a pak je nechme tričko, které si dotvořili, opravdu nosit, ať si o něm myslíme, co chceme).

Dejme jim svůj čas, ať si neříkají, že kážeme vodu, ale pijeme víno.

2. Nechme je přemýšlet a zkoušet!

Hraní deskových či karetních her je - kromě velké zábavy - taky skvělým prostředkem k rozvíjení strategického a logického myšlení (už samotné prostudování pravidel bývá výbornným cvičením) i tréninkem v zacházení s rizikem. A to vše se v životě velmi hodí!

Zatím jste hry v rodině moc nehráli? Pak doporučujeme začít legendární hrou Carcassonne. Její základní hra je na pravidla jednoduchá (běžně ji zvládají 8leté) a netrvá neúměrně dlouho. Pak přidejte 1. - 3. rozšíření a uvidíte, jak se hra bude rozvíjet. Děti si budou osvojovat různé taktiky, zjistí, zda je baví hrát víc na riziko nebo na jistotu... Rozšíření hry Carcassone je celkem devět. Rozhodně je nemusíte pořídit všechny (čím víc rozšíření, o to je čas na hru delší, a není tedy snadné si dostatečný čas najít): najděte si míru komplexity hry, která vám vyhovuje, a hru si užívejte.

 hra carcasone

Jste zkušení hráči a hledáte zpestření? Hledáte novou motivaci zase společně sednout ke stolu a hrát? V tom případě doporučujeme hry jako Citadela, Země nebo Port Royal, který je praktický i na cesty.

Citadela je karetní hra, kterou zvládnou i mladší sourozenci. Pravidla hry jsou velmi jednoduchá a zkušený hrač vysvětlí hru během několika minut. Citadely se může účastnit 2-7 hráčů, avšak více hráčů přináší pestřejší a zábavnější pojetí. Cílem je postavit dobře fungující metropoli z osmi karet staveb. Přístav, chrám, tržiště, cechovní dům, obchodní kancelář a další. Každá stavba má určitou hodnotu, které se na konci hry sčítají. Podaří-li se získat plný počet a ve všech barvách, získává hráč bonus. A kdo má nejvíce bodů, vítězí. Kouzlo hry spočívá v tom, že nezávisí na tom, zda postavíte osm budov jako první. Důležitý je počet bodů a všichni hráči mají až do konce hry pocit, že mohou zvítězit.

Země je znalostní hra od známého autora Friedemanna Friese. Nemáte tyhle typy her rádi? Tahle hra vám možná změní názor. Užijete si ji ve dvou hráčích, ale také v partě kamarádů. Hra je určená pro zvídavé děti od 10 let, ale rozhodně má co nabídnout i rodičům. Ověříte si znalosti ze zeměpisu, historie a dozvíte se zajímavosti z celé naší planety. 

 především o zeměpis, historii a zajímavosti z celé naší zelené planety. Víte, jak vysoká je Cheopsova pyramida? Kdy byl otevřen most Golden Gate? Kolik místností je v Zakázaném městě? Navštívíte nejvyšší hory, nejhlubší moře, největší zlatý důl nebo nejmohutnější vodopády. Nemějte obavy, že neznáte odpovědi. Ve hře vám může pomoci dobrý odhad a také trocha štěstí. Nezapomeňte, že zábavnou formou se nejvíce naučíte!

Port Royal si můžete užít ve dvou i v pěti hráčích, budete pokoušet svoje štěstí a můžete vyzkoušet různé taktiky k výhře. Snadno ji také zabalíte na cesty.

2. Nechme je kouzlit a čarovat!

Také jste si všimli, jak si větší školáci po vzoru youtuberů dávají všelijaké "challenge"? Využijme toho a nabídněme jim také originální a všestrannou výzvu - naučit se kouzlit. Zapomeňte na často trapné klauny v show pro menší děti. Kouzlení je skutečnou výzvou pro obratnost rukou v kombinaci s prezentačními dovednostmi. Zručnost a schopnost prsty vytvořit iluzi je jen polovina úspěchu kouzelníka. Ta druhá spočívá v tom, jak umí komunikovat s publikem a zaujmout ho - a zaujmout ho cíleně tak, aby se třeba dívalo určitým směrem a poskytlo tak kouzelníkovi prostor pro realizaci kouzla. A to je velká a velmi užitečná výzva - komunikační a prezentační dovednosti se dětem budou hodit jako sůl v celém jejich dalším životě.

3. Nechme je vyjádřit jejich styl!

Ty věčné diskuse při výběru nového oblečení! "To nechci, to je pro malé, byl/a bych trapný/á! Chci tohle!" "V žádném případě! Takovou hrůzu Ti nekoupím!" Známe to všichni, že... Proč ale děti do tvorby vlastní image nevtáhnout a nenechat je se vyjádřit? Stačí k tomu textilní razítkovací polštářky, stylová razítka od značky Aladine nebo streetartové šablony z výtvarných sad Djeco. Jejich použití pro razítkování je snadné: položte šablonu na tričko, její okolí zakryjte papírem a razítkovací polštářek použijte obráceně, na nanesení barvy do plochy šablony.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.