Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Dýchání a jak jej své ratolesti naučit správně využívat?

Dýchání a jak jej své ratolesti naučit správně využívat?

Rozvíjíme předškoláky 18. 6. 2018 3 minuty
Kristýna Křížová
Rádi byste se své dítko rozvíjeli po pěvecké nebo recitační stránce? Určitě pak nezapomínejte na vše, co se s těmito krásnými dovednostmi pojí. Základem je správná dechová technika, kterou můžete se svou ratolestí procvičovat hravou formou.

3 druhy dýchání aneb malý slovníček pojmů

1) Hrudní dýchání

Pomocí tohoto typu dýchání se zaplňuje vzduchem pouze střední část plic. Zvětšuje se tedy hrudní koš, a to za pomoci spodních žeber. Využití pro účely zpěvu či správné řečové techniky je zcela nevhodné, neboť nevzniká dostatečná dechová opora.

2) Brániční neboli břišní dýchání

Hnacím motorem, jak již název napovídá, je brániční sval, jehož činnost lze přirovnat k pístu, který nasává a vytlačuje vzduch. U tohoto typu dýchání se však nevyužívá hrudního prostoru, proto rovněž není zcela vhodný pro nácvik pěvecké či řečové techniky.

3) Smíšené dýchání

Pro využití při zpěvu či mluvení je ideální právě smíšené dýchání. Díky tomuto způsobu je pak možné úsporně a zároveň efektivně s dechem pracovat.

 

Postoj a nádech

Postoj by měl být vždy vzpřímený, uvolněný a váha těla musí vždy spočívat pevně na obou nohou. Brada a krk by měly svírat pravý úhel. A jak naučit své dítko správnému nádechu s využitím smíšeného typu dýchání?

Základem je dýchat nosem s mírně pootevřenými ústy. Nezapomínejme kontrolovat dítko tak, aby stále drželo pevný, a přitom uvolněný postoj. Skvělou pomůckou je tzv. „přivonění ke květince“. Pro uvolnění je dobré u nádechu „jemně mávat křídly“. Pozor však na mimické svalstvo. Častou chybou je „krčení čela“ nebo „poulení očí“.

Tip: Vyrobte si se svou ratolestí takovouto květinku (z barevného papíru, z krepového papíru či z kartonu). Při nácviku dechu pak dítěti vyrobenou květinu dejte do ruky, ať si k ní zkusí „přivonět“. Dítko si pak správné dýchání snadno osvojí.

 

Jaké „pomůcky“ nikdy neříkat?

Nikdy nepoužívejte tyto dvě pomůcky, které by mohly cestu ke správnému dýchání při zpěvu a mluvení spíše zkomplikovat:

1) „Nadechni se, jak nejvíc můžeš.“ Tato věta rozhodně není pomůckou, ale spíše přítěží. Dítě se totiž nadechne takovou silou, že nemá šanci přijatý vzduch pak efektivně využít. Přetlak vzduchu navíc zablokuje mluvidla nebo pak při mluvení či zpěvu přílišnou silou rozráží hlasivky a může pak dojít k hlasovým poruchám.

2) „Nadechni se do břicha.“ Zcela špatně – při vyřčení této věty dítko při nádechu uměle nafoukne bříško, ale zároveň si nevědomky mezižeberními svaly „stlačí a zablokuje“ hrudník a bránici. V tu chvíli proudění vzduchu tedy rovněž nefunguje tak, jak má.

 

Jaká jsou oblíbená dechová cvičení?

Při nácviku správného dýchání určitě nemá smysl kolem sebe „házet“ některými výše uvedenými odbornými termíny. Jak tedy na to? Máme pro vás dvě nejúčinnější dechová cvičení pro děti.

Mašinka

Dohlédněte na správný nádech a pak začněte dělat přerušované „Š-Š-Š-Š-Š“ jako mašinka. Nejprve toto cvičení s dítkem vyzkoušejte v pomalejším tempu a dbejte na to, aby při každém „š“ dítěti viditelně (ale volně) pulzovalo bříško. Cvičení pak můžete různě modifikovat, například zrychlovat, zpomalovat, zesilovat a zeslabovat „odfukování“ pomocí „Š-Š-Š“.

Soukání pavučinky

Toto cvičení pomáhá osvojit si hospodaření s dechem. Opět dohlédněte na správný nádech. Vysvětlete dítku, že je z něj nyní pavouček, který pusou souká miniaturní pavučinku, a to pomocí „ssss“. Písmeno „s“ nebude znít přerušovaně, nýbrž spíše jako hadí syčení. Pokud máte více dětí, můžete vyhlásit soutěž, kdo vydrží pavučinku „soukat“ déle.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.