Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Co všechno vydrží školní aktovka?

Co všechno vydrží školní aktovka?

Tipy pro rodiče školáků 22. 8. 2014 3 minuty
Kristýna Křížová
Nahlédněte s námi do laboratoří, kde se testují školní aktovky! Vybrat školní aktovku či batoh je zodpovědný úkol, který rodiče nastávajících prvňáčků hodně zaměstnává. Pomůžeme Vám s ním a ukážeme Vám, jak se testují aktovky HAMA (týká se aktovek HAMA Step by Step, Baggymax a Sammies a školních batohů HAMA Flexline a Coocazoo). Podívejte se na videa, co všechno musí tyto aktovky vydržet.
Značka HAMA, sídlící v německém Monheimu, vybere náhodně z každé vyrobené dávky aktovek jeden kus, který podstoupí zátěžové testy. Ty ověřují pevnost popruhů aktovek a batohů, pevnost dna a pevnost rukojeti. Kromě těchto mechanických testů se také provádějí testy chemické, které zjišťují mj. absenci škodlivých látek či stálost barev.
 

50 000 zhoupnutí se zátěží 10 kg!

Na videu vypadá zátěžový test pevnosti ramenních popruhů a rukojeti docela jednoduše: aktovky se na tyči houpou a houpou... A víte, kolikrát se zhoupnou? Aktovky musí vydržet 50 000(!) zhoupnutí se zátěží 10 kg bez toho, aby se popruh či rukojeť utrhla, šev se začal párat nebo třepit! Pokud batoh v tomto testu nevyhoví, celá várka batohů, z níž byl vybrán, se zablokuje a tyto aktovky se k Vašim dětem nedostanou!


 

Jak jsou vlastně batohy zatíženy ve školním roce?

Počítejte s námi: školní rok mívá obvykle cca. 190 vyučovacích dní. Řekněme, že během dne si děti 20x batoh či aktovku nandají nebo sundají - to je 3 800 "zhoupnutí". Test s 50 000 zhoupnutí tedy simuluje používání batohu po dobu 13 let!
Podobně je to s váhou. Deník.cz ve svém článku uvádí, že průměrná školní taška druháka váží 4,6 kg (myšleno s učením). Zátěž 10 kg je tedy více než dvojnásobek průměrné zátěže, kterou aktovky Vašich děti budou při školní docházce zažívat.
 

Aktovka HAMA vydrží řádění dětí na školním dvoře

Kromě tohoto testu procházejí aktovky ještě testování výdrže dna. Aktovka se zátěží 6 ks se nechá 10x spadnout z výšky 1 m a 100x z výšky 10 cm (jako by ji děti místo položení na zem zprátka jen upustily, případně v rámci hry si s ní házely na školním dvoře. Tam také někdy vidíte, jak se děti o aktovky přetahují a perou. I zde můžete být klidní. Testované rukojeti školních batohů HAMA a aktovek HAMA či Sammies musí vydržet 5 000 přetahování o síle 10 newtonů (= 10 kg) bez poškození, třepení či párání.
 

Jaké další vlastnosti by dobrá školní aktovka měla mít?

Víme nyní, že aktovky a batohy HAMA, Baggymax a Coocazoo vydrží opravdu hodně a dlouho. Důležité také je, že jsou velmi lehké. Například aktovky z řady HAMA Step by step Light váží pouze 0,9 kg, školní batohy z řady HAMA Flexline váží 1,18 kg.
Školní aktovka HAMA Step by step Light JednorožecŠkolní batoh Hama FlexlineCertifikát pro školní batohy
Mezi zdánlivé drobnosti, které jsou však pro správné nošení batohu a zdravý růst zad Vašeho dítěte důležité, patří možnost nastavit ramenní popruhy na vícero místech: nahoře a dole (pro přitažení batohu k zádům) i hrudním páskem (a u řady Flexline dokonce i bederním pásem).

Z hlediska bezpečnosti Vašeho školáka jsou zásadní dostatečně velké reflexní plochy. Rekordmanem v této otázce je batoh Flexline ADAC, který vyhověl extrémně náročným požadavkům německé organizace pro bezpečný silniční provoz a má celých 30% své plochy pokrytých reflexním materiálem a navíc ještě vlastní LED osvětlení.

Bezpečný školní batoh HAMA Flexline ADACHAMA Step by Step jednorožec s LED osvětlením Reflexní test školních batohů HAMA
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.