Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Aby vaše děti měly správný vztah k penězům

Aby vaše děti měly správný vztah k penězům

Tipy pro výběr her a hraček 31. 10. 2014 2 minuty
Kristýna Křížová
V dnešní době je naprosto klíčové rozvíjet finanční gramotnost dětí. I malé děti jsou konfrontovány se spoustou lákadel v obchodech, reklamách apod. a rodiče je musí učit rozlišovat mezi tím, co je důležité a má smysl do toho investovat peníze, a tím, co žádný hlubší smysl nemá. Školáci pak již většinou mají alespoň pár korun k dispozici a musí se učit s nimi hospodařit.
Vybrali jsme pro Vaše děti několik knížek, které různou formou dětem vysvětlují rozdíl mezi cenou a hodnotou, účelným vynakládáním peněz i utrácením bez většího přínosu.
 

Chytré pohádky pro předškoláky

Dětem od zhruba 5 let lze nabídnout knížku Chytré pohádky z lesní mýtinky z nakladatelství Grada. Rodiče přečtou dětem příběh o tom, jak zvířátka společně žijí a hospodaří, jak se učí dávat pozor na nepoctivce, rozdělovat si společný majetek atp. Z těchto základů pak vyrůstají všechny ekonomické principy dnešní společnosti. Na závěr příběhu jsou vždy připravené otázky, díky nimž si děti ověří, zda správně porozuměly tématu. Pro rodiče jsou tyto otázky inspirací k dalšímu povídání s dětmi o těchto důležitých věcech.

Chytré pohádky z lesní mýtinky  Knížka o penězích
Knížka amerického autora Wayna W. Dyera Jsi mnohem víc než jen to, co máš už svým názvem naznačuje, co se bude snažit dětem ukázat: že hodnota a význam člověka není v množství jeho majetku (hraček, oblečení...), ale v něm samém.
 

Knížky o penězích pro malé i větší školáky

S dětmi od 6 let můžete vyzkoušet knížku Chytré pohádky z městské zahrádky. Navazuje na výše zmíněnou knížku z lesní mýtinky, tentokrát se však více věnuje penězům: placení (kde se bere hotovost? kde se berou peníze v bankomatu?), utrácení a spoření. Knížka podnítí u dětí přemýšlení o smyslu dluhu a úspor. I v této knize na závěr najdete související otázky, které budou také inspirací pro další povídání s dětmi.

Pohádky o penězích pro děti Poznáváme peníze Kniha o penězích pro děti

Knížky Poznáváváme peníze a Moje peníze - rozvíjejte finanční gramotnost svých dětí jsou hravě koncipované naučné knížky pro děti od 7 - 8 let výše. Složitý svět peněz, hodnot, bohatství a štěstí popisují dobře srozumitelnou formou v krátkých, bohatě ilustrovaných kapitolkách. Řada z nich bude jistě zajímat i rodiče a otevře mnohá zajímavá témata ke společné diskusi. Mladším školákům doporučujeme spíše knihu Poznáváme peníze, větším pak Moje peníze - je více zaměřena na peníze jako takové.
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.