Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Agáta myslí na děti s postižením zraku

Agáta myslí na děti s postižením zraku

Agáta pomáhá 10. 3. 2021 1 minuta
Kateřina Hrubešová
Společnost pro ranou s péči oslovila vloni na podzim Agátin svět s dotazem, zda by skrze Agátiny stránky mohla nabízet charitativní kalendář na podporu dětí se zrakovým postižením. Kalendář se nám líbil, rádi jsme tedy jeho prodej podpořili bez nároků na odměnu.

Společnost pro ranou péči

Společnost pro ranou péči funguje v Česku už 30 let a pomohla k lepším startům do života už tisícům dětí. Poskytuje kvalitní odbornou pomoc, tzv. terénní sociální službu: poradkyně rané péče jezdí domů za rodinami dětí se zrakovým postižením ve věku od narození do sedmi let. Věnují se dětem i jejich rodičům, kterým ukazují, jak mohou sami stimulovat zrak dětí a celkově je rozvíjet. Provází rodinu těžkým obdobím a pomáhají jí zorientovat se v nové situaci, ve zdravotním a sociálním systému. Raná péče je pro klientské rodiny bezplatná, ale to neznamená, že nic nestojí. Veřejnoprávní zdroje nestačí zcela na pokrytí nákladů, a proto Společnost získává další prostředky od nadací a dárců a také prostřednictvím prodeje dobročinných výrobků.

Jejím stěžejním produktem byl vloni právě Rodinný plánovací kalendář pro rok 2021 s výraznými ilustracemi výtvarnice Petry Řehové. Papírový nástěnný kalendář ve formátu A3 pojme plány i pro pětičlennou rodinu a pomůže ji tak hravě zvládnout všechny aktivity. Motto kalendáře „Radujme se z maličkostí“ nám chce připomenout, jak je důležité trávit čas ve společnosti našich blízkých a děláním toho, co nám přináší radost.

Kalendář za příznivou cenu 190 Kč jsme nabízeli vloni od října do prosince a prostřednictvím Agátina světa se prodalo 180 kusů. Výtěžek z prodeje Společnost použije v letošním roce na další cesty za dětmi, kterým vozí radost a naději, že díky včasné pomoci si najdou své místo ve světě. 

Příběh z rané péče: Jiřík se vrátil do aktivního života

Jedním z dětí v péči je Jiřík, veselý pětiletý kluk, který ale zatím spoustu věcí sám nezvládne: nemůže si třeba vzít obyčejné autíčko a hrát si s ním. Nemůže si sám rozbalit vánoční dárek. Svítící a blikající hračky jsou pro něj tabu kvůli riziku epilepsie. Trpí středně těžkou mentální retardací a má ochrnutou polovinu těla v důsledku dětské mozkové obrny. Spolu s dalšími pěti sourozenci vyrůstá ve velké milující rodině, kde se všichni členové do péče o Jiříka zapojují a trpělivě mu pomáhají, aby toho čím dál více zvládnul sám. 

Za rodinou pravidelně jezdí poradkyně Petra. Jiříkovi přiveze vhodné hračky a mamince a další nápady, jak s ním pracovat. Rodina, pro kterou bylo po narození Jiříka bylo cestování nemyslitelné, se díky rané péči vrátila do aktivního života: dostala se na víkendový pobyt, kde si o svých radostech i starostech mohla popovídat s dalšími rodinami v podobné situaci. Rodina v tom není sama a to je důležité. „Děti jsou šťastné, že někde jsou, že jsme všichni pohromadě. Jiřík má možnost vyzkoušet nové věci a není to na úkor ostatních, můžeme být při tom. Za to jsem rané péči strašně vděčná.“, říká Jiříkova maminka. 

Pro koho jsou služby rané péče  určeny?

Bezplatná pomoc raná péče je tu pro všechny rodiny, jejichž děti ve věku 0-7 let mají speciální potřeby. Rodiče, které mají pochybnosti o správném vývoji svých dětí, mohou ranou péči kontaktovat s dotazy – více na www.ranapece.cz.

Autor: Mgr. Irena Jelínková, MSc, Společnost pro ranou péči

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-