Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Abeceda není věda

Abeceda není věda

Tipy pro výběr her a hraček 18. 6. 2015 3 minuty
Kristýna Křížová
Jedna ze základních dovedností našeho světa je čtení a psaní. V historii byly tyto dovednosti určeny jen pro pár jedinců, kteří se pak honosili významným titulem písař. Například v Egyptě věřily, že jim písmo seslali bohové. Ovšem toto písmo mělo přes 700 znaků a četlo se zprava doleva, ale i opačně. Představte si, že máte napsat dopis a používáte k tomu takové množství znaků... Naštěstí to tak dnes není. Hravé didaktické pomůcky, hry i knížky z Agátina světa navíc vašim dětem s abecedou pomohou.
Hlásková abeceda, kterou používáme my, je dnes nejrozšířenější typ písma. Používají ho téměř všechny nynější jazyky. Je to proto, že je graficky nejjednodušší a k zápisu nám stačí jen několik desítek znaků. To znamená, že se abecedu mohou začít učit již děti v útlém věku. Nejde o to, aby se ihned začaly učit číst. Stačí, když si budou jednotlivé znaky zaznamenávat do paměti. 
 

Šikovné hračky pro nejmenší

Jestli tedy chcete začít s nenápadným vzděláním svých dětí již v útlém věku, pořiďte jim veselé barevné kostky na stavění hradů s písmenky, zvířátky a tvary. Určitě budou zvědavé a samy se začnou na písmenka ptát. Pro děti, které jsou již o rok starší, se vyrábí třeba jednoduché puzzle s písmenkovým zoo vláčkem. Jsou, stejně jako kostičky od francouzské firmy Janod, která tvoří hračky ve velmi příjemném a veselém duchu.
   kostičkypísmenkové puzzle

 

Didaktické hry pro předškoláky

Klasické pexeso určitě znáte. Pokud chcete vyzkoušet jeho složitější verzi, která dokáže ještě více procvičit paměť, učí děti poznávat písmenka, zařazovat je ke správným obrázkům a procvičuje komunikaci, naleznete ji v podobě hry didaktické Pexetrio zde. Při každém otočení kartičky si řeknete, co bylo otočeno, a hledáte trojice, které k sobě patří. Podobná hra pro děti od 4 do 7 let je Abeceda Pata a Mata. Zde přiřazujete k písmenku správný obrázek. 

Třetí hrou, kterou si můžete s dětmi zahrát, je Abeceda v kostce. Opět hra, která napomáhá procvičování paměti. Snažíte se do deseti minut nasbírat co nejvíce písmenek z abecedy. Pokud jste na tahu, musíte si do deseti vteřin zapamatovat jednotlivé detaily z kartičky, kterou máte v ruce a poté správně odpovědět na otázku z její zadní strany. 

   pexetrio   pexeso    Pat a Mat abeceda


 

Hravé učení - magnety, dětská razítka

Pokud vaši milovaní již umí číst, ale psát ještě ne, mohou si skládat slova na magnetické tabuli se šaškem. Jestli se vám nezdá, že je každé písmenko jen jednou, můžete si přikoupit další sadu 48 písmen. Opravdu chytrým nápadem jsou písmenková tiskátka. K nakreslenému obrázku pak lze lehce připojit i text a každé písmenko má svůj vlastní dekor. Tiskátka mají velkou i malou abecedu a také číslice.

   magnetická tabule   stampominos 

Abeceda v dětských knížkách


A nakonec, je velmi důležité dětem v předškolním věku číst. Děti, kterým čtete ještě v období předškolního věku, lépe prospívají po nástupu do školní docházky, protože se jim lépe rozvíjí logické myšlení. Čtením knížek si rozvíjejí schopnost abstraktního myšlení, tvořit scénáře, rozeznávat příčinu a důsledek, rozeznat úvod, jádro a závěr, vysuzovat závěry apod. (více o důležitosti čtení dětem se dozvíte v tomto článku). Proto si zkuste udělat čas a každý večer si s dětmi přečtěte alespoň jednu krátkou básničku. Třeba zrovna z Mojí abecedy od Josefa Lady nebo z knihy Šmalcova abeceda, ke které patří i pexeso.

   Šmalcova abeceda   Moje Abeceda   Tabulka na psaní
 
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-