Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog 3 + 1 zásada pro výběr správného školního batohu či aktovky

3 + 1 zásada pro výběr správného školního batohu či aktovky

Tipy pro rodiče školáků 18. 8. 2016 3 minuty
Kristýna Křížová
Nástup dítěte do školy je důležitý a náročný okamžik v životě celé rodiny. Jaká jsou kritéria pro výběr správného školního batohu? Nebo vybrat spíše aktovku? Je vodítkem cena? Poradíme vám.

1. Hlavní slovo mají záda

Ano, je to tak. V prvním fázi výběru neřešte motiv batohu či aktovky, ale jen a pouze to, zda vašemu budoucímu školákovi dobře sedí na zádech. Musí mu vyhovovat délkou zad (ke křížové kosti) tím, jak dobře odpovídá tvaru zad. Volte proto takovou aktovku či batoh, které mají široké ramenní popruhy, které lze nastavit nahoře i dole. Velkou výhodou je i hrudní popruh, který doladí perfektní usazení batohu na zádech.

 školní batoh pro prvňákyškolní batho pro holku

Platí, že nejlehčí je nejlepší? Ne nutně. Váha batohu či aktovky by se měla pohybovat okolo 1 kg (cca. 840 - 1400 g). Batohy s vahou pod 800 g nemusí být z kvalitních materiálů a mít dobře zpracovaný zádový systém, jenž je pro ochranu zdravého růstu zad klíčový. Nebojte se hliníkové výztuže: váží pouze 0,04 kg, ale zajišťuje správné rozložení váhy batohu po celých zádech.

školní batoh pro kluka topgal zdravý školní batoh

Tip: Německé aktovky Hama Step by Step získaly certifikát AGR o ochraně zad a vyhrály dTest 2015. Český výrobce Topgal zase získal ocenění Česká kvalita a ITC Certifikovaná valita.

certifikát AGR kvalitní batohy do první třídy

2. Aktovka nebo batoh? Volba podle povahy

Každé dítě je jiné, jednomu vyhovuje rychlý přehled ve svých pomůckách, jiný je systematik a miluje přihrádky. Pokud jste v předchozím kroku vybrali dva či více favoritů, kteří dítěte dobře sedí na zádech, rozhodněte se pro vítěze právě podle povahy dítěte. Klasické aktovky mají jednu velkou hlavní komoru. To vyhovuje dětem, jež se nechtějí tolik zabývat uklízením svých školních pomůcek. Školní batohy jsou zase rozděleny na 2 - 3 hlavní kapsy. Toto řešení oceňují děti, které se na své věci více soustředí a třídí si je.

školní aktovka hamaškolní batoh topgal

Tip pro ochranu zad: Některé aktovky mají u zad zvláštní polokapsu. Je určena na učebnice. Ať vyberete aktovku či batoh, naučte dítě dávat si nejtěžší pomůcky co nejblíže zádům: buď do první kapsy u školního batohu nebo právě do polokapsy v rámci hlavní komory aktovky. Je to klíčové pro správné rozložení váhy batohu či aktovky na zádech dítěte, které pak nejsou přetěžované.

3. Praktické vychytávky pro každodenní pohodu

Dítě nosí školní tašku 10 měsíců v roce, 5 dní v týdnu. Dbejte proto při výběru na to, aby byla praktická a také aby měla po všech čtyřech stranách reflexní prvky.

Kapsu na zdravou láhev musí mít venku, aby nehrozilo namočení školních pomůcek. Během školního roku oceníte alespoň jednu menší kapsičku na zip na drobnosti, které by dítě nemělo ztratit (peníze pro paní učitelku na výlet či návštěvu divadla, průkazku na MHD apod.). Vnější samostatné kapsy na uložení svačinového boxu usnadní čištění batohu.

školní aktovka topgal

A co cena?

Ano, je také důležitá. Ale jen do jisté míry. Školní batohy Topgal v cenové hladině již od 1300 Kč (bez příslušenství; s příslušenstvím od 1600 Kč) poskytnou vašemu školákovi a jeho zádům vše, co je pro ně důležité, a to na 2 - 3 školní roky. Drobnější aktovky Herlitz, které patří mezi cenově dostupné (již od 1590 Kč bez doplňků), jsou vhodné pro 1., max. 2. třídu. Větší aktovky Hama Step by Step s kompletní výbavou (vč. kvalitních pastelek) v ceně 2750 - 3789 Kč budou vašeho školáka doprovázet 3 roky.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-