Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Rozsviťte se modře a podpořte děti s autismem

Rozsviťte se modře a podpořte děti s autismem

Agáta pomáhá 29. 3. 2018 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Rozsviťte se s námi modře a podpořte děti s autismem a jejich rodiny! Připojte se do kampaně „Light it up blue“, která probíhá vždy 2.dubna po celém světě. V tento den se na podporu zkvalitnění života lidí s autismem rozzáří budovy a místa v modré bavě. Hlavním smyslem je upozornit na problematiku poruch autistického spektra v rámci široké veřejnosti.

Řada z nás o autismu dříve neslyšela, možná jsme si jen dokázali vybavit postavu Rain Mana v podání Dustina Hoffmana. Informovanost o postiženích autistického spektra byla na velmi nízké úrovni, ale v poslední době se toto téma naštěstí více a více otevírá veřejnosti. Autistické postižení, to nejsou pouze těžce mentálně retardovaní lidé s inteligencí na úrovní předškolního dítěte (bez schopnosti se vyjádřit, zvládnout základní obsluhu, atd.), ale také lidé s tzv. Aspergerovým syndromem. Ti jsou často velice inteligentní, zato však mají problémy v sociální oblasti (bariéry v oblasti komunikace, těžce navazují mezilidské vztahy, atd.).

 

Proč modrá?

Modrá barva je symbolem komunikace – jedné ze tří hlavních oblastí, které jsou pro osoby s autismem problematické a pro vzájemné porozumění přitom zcela zásadní. Dalším společným znakem poruch autistického spektra jsou obtíže v sociální interakci a představivosti. Lidé se na osvětu poruch autistického spektra oblékají do modré barvy, okna mnoha budov se rozsvěcují do modra, podnikají se modré balonkové průvody.

 

V roce 2017 navázal Agátin svět spolupráci s Občanským sdružením ProCit a stal se jeho přímým podporovatelem. Pro podporu aktivit s dětmi s autismem jsme věnovali ProCitu pestrou sadu edukačních a zábavných her.

Občanské sdružení ProCit, z.s. již tradičně každý rok pořádá v Plzni u příležitosti Světového dne porozumění autismu charitativní modrý běh „Run for ProCit“.  V tomto roce připadne na sobotu 7. dubna.  Jedná se o rodinný běh, zúčastnit se ho tedy může opravdu každý, včetně malých dětí. Připraveny bývají tratě v délce 2 a 5 km. Zpestřením pro běžce dobrodruhy bývá dobrovolný úsek trasy s modrým překvapením.

Pro všechny je tento den zajištěn bohatý doprovodný program. Pro děti jsou  připraveny další sportovní aktivity, skákací hrad a malování na obličej. Dospělí si pak mohou poslechnout písničky Vlaďky Bauerové, vydražit hokejové dresy nebo si jen odpočinout u dobré kávy a jídla.

 

Po celý duben bude dále probíhat prodejní výstava „Art with Autism“ v plzeňské kavárně Pappa Coffee, kde si lidé budou moci prohlédnout a případně i zakoupit obrázky, které namalovaly děti s poruchou autistického spektra.

Agátin svět již dříve výběrem her podpořil např. organizaci APLA Praha (dnes NAUTIS, z.ú. - Národní ústav pro autismus) a Nadační fond Atyp, jenž se zabývá osvětou v otázkách autismu. Pojďme se společně v tento den připojit k iniciativě Light It Up Blue. Je to tak snadné! 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 3000,-