Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Petr Nikl - vždy odlišný, vždy svůj a vždy inspirativní

Petr Nikl - vždy odlišný, vždy svůj a vždy inspirativní

Tipy pro výběr her a hraček 18. 6. 2014 3 minuty
Kristýna Křížová
... aneb proč stojí za to, dát si s ním a jeho knížkami práci. Chcete-li najít s Petrem Niklem společnou řeč, platí osvědčené postupy: nic předem nepředvídat a neočekávat a nechat si otevřenou mysl i srdce. Zkuste se ponořit do Niklových knih, budou Vaše děti i Vy sami odměněni nevšedními literárními i vizuálními zážitky.
Osobnost Petra Nikla je v české literatuře pro děti, ve výtvarném umění a v performancích naprosto výjimečná. Především tím, že jde po své osobní, naprosto originální cestě, mimo proudy a trendy. Dále pak svou schopností proplouvat mezi několika druhy umění, propojovat je i vytvářet nové. Petr Nikl vyčnívá a odlišuje se rovněž tím, že všechna jeho díla jsou velmi jednoduchá a přitom je často dost složité je přijmouit, porozumět jim a dokázat si je užít.

Klíčem k tvorbě Petra Nikla se zdá být absolutní odhození stereotypů ve vnímání a chápání a obvyklých vzorů myšlení a očekávání. Pokud k Niklovým vizuálním i literárním dílům přistupujeme mechanicky, budou nám připadat ve své jednoduchosti buď povrchní a pseudoumělecké nebo tak komplikované, že jim může porozumět jen pár exkluzivních intelektuálů.
Je také samozřejmě pravda, že ne každému vše vyhovuje a musí vyhovovat. S vědomím svobody, se kterou Petr Nikl tvoří, si nezdráhejme dovolit svobodu nepatřit mezi Niklovy fanoušky.

Chceme-li však  ochutnat překvapivý a velmi osvěžující svět Niklovy knižní tvorby, je třeba se nejprve uvolnit, zastavit se a nespěchat, najít si ten správný okamžik, kdy se budeme moci otevřít a vnímat a přijímat věci jiné a jinak, než bývají obvykle. Poddat se proudu slov a myšlenek s naprostou odlišnou logikou.

Ve svých knížkách Petr Nikl čerpá ze svého dětství (Foukací povídky, inspirované proslulými nafukovacími hračkami jeho maminky, Libuše Niklové) i ze svých snů (Žlutí lvi). V novějších titulech, jako například Divňáci z Ňjújorku, se samozřejmě objevují jeho dojmy z pobytů v New Yorku. Pro čtenáře je zážitek z Niklových knížek dvojnásobný: originální, velmi fantazijní texty, často obsahující i vymyšlená slova, jsou doprovázeny autorovými ilustracemi, které se zdají být - stejně jako texty - z jiné planety, než na které žijeme náš všední život.

Nikl Foukací povídky Petr Nikl Žluí lvi Petr Nikl Divňáci z Ňjújorku

Řada dalších knížek Petra Nikla se ale zdá, že vychází plně z říše fantazie. Najdeme v nich neobvyklé tvory i nové tvary slov. Projdeme se nočním lesem (Jělěňovití), proplujeme po temném mořském dně. Objevíme malinkou rybičku Rybitinku bojuijící za záchranu Obřího moře, i rybu Rybabu z temného mořského dna, toužící poznat světlo.Zvláštní bytosti ale Nikl potkává i mezi lidmi. Sestavil z nich Blázníček - jakýsi "neobyčejný atlas neobyčejných bytostí" – sbírku podivínů, které autor v průběhu let potkal, ať už v životě, nebo ve své fantazii. Postavy do tohoto atlasu vybral takové, aby děti rozesmívaly.

Petr Nikl Jelěňovití Petr Nikl Blázníček
Petr Nikl O Rybabě Petr Nikl Pohádka o Rybitince
Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-