Březen měsíc knihy: Čteme dětem
Proč číst dětem?
Všichni bezpochyby víme, že čtení pohádek nebo různých jiných dětských knížek, příběhů či leporel je pro dětský zdravý vývoj prospěšné. Rodičům se často nechce vzít do ruky knihu, protože jsou prostě unavení, přepracovaní nebo potřebují ještě udělat večeři a uklidit. Přitom bychom si měli uvědomit, že jsou to právě oni, kdo dětem ukáže lásku ke knihám. Tu vybudujete už ve velmi ranném věku, kdy dítě ještě viditelně na čtení nereaguje. Postupem času se jeho účast bude zvyšovat a zjistíte, že čtení má mnoho přínosů:
- Při čtení vytváříte pevné pouto mezi vámi. Není potřeba, aby dítě umělo číst. Začněte co nejdříve a udělejte si s dětmi společný rituál čtení knížek na dobrou noc. Děti milují, když se jim rodiče věnují.
- Čtením rozvíjíte komunikační dovednosti dítěte. Dítě se učí posloucháním příběhu od rodiče tvořit věty a rozšiřovat slovní zásobu. Zároveň trénujete svou paměť a soustředění.
- Knihy dávají prostor pro dětskou fantazii a představivost. Při čtení se učí rozpoznávat realitu a svět fantazie. Děti jsou úžasné v tom, že se umějí ztotožnit s hrdiny příběhů a prožít celý příběh. Učí se rozpoznávat hodnoty dobra a zla a postupně si tvoří vlastní hodnotový žebříček.
- Čtení pomáhá spisovnému jazyku, správné výslovnosti a artikulaci. Dítě posloucháním pozoruje a naslouchá textu, který mu rodiče předčítají. Začne rozlišovat mezi slovy a větami, tvořit jednoduché větné struktury. Právě období ranného dětství je klíčovým obdobím pro rozvoj předčtenářské gramotnosti.
A právě v měsíci březnu probíhá v knihovnách po celé republice mnoho akcí na podporu čtenářství a pěstování lásky ke knihám. Vyhlašují se Čtenáři roku, nejoblíbenější kniha, pořádají se besedy se spisovateli, dílny s ilustrátory. Inspirujte se naším výběrem nejlepších oceněných knih a tipy na zajímavé knižní projekty:
Tipy na podporu čtení dětem
Celé Česko čte dětem
V roce 2006 vznikl tento nejznámější a nejvíce podporovaný projekt díky Evě Katrušákové. Záštitu nad celou kampaní převzal Václav Havel a heslem projektu se stala věta: „Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den.“ Posláním tohoto projektu je především budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení. K projektu se připojilo i mnoho známých osobností ze světa kultury, sportu, literatury a dalších oborů. Dobrovolníci navštěvují nemocnice, kde předčítají příběhy dětem. Projekt také spolupracuje s dárci a nakladatelstvími, aby zajistili kvalitní a zajímavé knihy pro děti v nemocnicích a ordinacích dětských lékařů. Pořádá se výtvarná a fotografická soutěž pro děti. Projekt myslí i na rodiče, kteří mohou na stránkách nalézt tipy na knihy, seznam akcí, jak dětem číst a další užitečné ra
Pravidelné předčítání má velký vliv na paměť a dětskou fantazii, emociální zdraví a utváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Hlavními body jsou: 20 minut denně pravidelného předčítání, číst i dětem, které již dokážou číst sami, zapojovat tatínky do čtení. Tento projekt se řídí heslem: "My neříkáme "Jdi a čti si!", ale "Pojď, budu ti číst"."
www.celeceskoctedetem.cz
Zlatá stuha
Zlatá stuha oceňuje výhradně literaturu pro děti a mládež vydaných v českém jazyce již více než dvacet let. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot, která je složena mj. z uznávaných spisovatelů a výtvarníků. Zlatá stuha je významným ukazatelem a vodítkem pro rodiče a učitele při výběru knížek, které budou děti bavit i rozvíjet. Cílem projektu je podpořit čtenářskou gramotnost a pozitivní vztah dětí ke knihám prostřednictvím doprovodných programů - výstava ilustrací, besedy a autorská čtení, apod.
www.zlatastuha.cz
Čtení pomáhá
Projekt Čtení pomáhá podporuje děti ke čtení a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Každý čtenář, který přečte některou z doporučených knih a vyplní úspěšně test, obdrží kredit 50 Kč. Tuto finanční odměnu věnuje na jeden z nominovaných dobročinných projektů. Můžete například přispět na výcvik pejska, který pomůže nevidomému člověku, na rehabilitační pobyt pro osoby s Parkinsonovou nemocí, nebo na operace, které vrátí zrak africkým dětem.
www.ctenipomaha.cz
Rosteme s knihou
Rosteme s knihou je propagační kampaň zaměřená na zvyšování čtenářské gramotnosti a získávání kladného vztahu dětí a mládeže ke knihám a literatuře. Hlavním cílem kampaně je rozvíjet a prohlubovat literární vzdělání a čtenářskou vyspělost, zlepšovat a obohacovat komunikační schopnosti a obecně kulturní znalosti. Kampaň podporuje dosažení těchto cílů prostřednictvím řady aktivit z oblasti literárních a čtenářských soutěží, anket, knižních výstav, besed s autory, literárně-výtvarných dílen, workshopů i obsahem webových stránek.
www.rostemesknihou.cz
Noc s Andersenem
Nejznámnější celostátní projekt Noc s Andersenem vznikl s účelem podporovat dětské čtenářství u příležitosti výročí narození Hanse Christiana Andersena. Zakladatelky, Hana Hanáčková a Miroslava Čápová z knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, vymyslely a uspořádaly akci, při níž v tuzemských knihovnách děti stráví noc čtením, vyprávěním nebo povídáním se spisovateli, soutěží, tvoří, navštěvují je pohádkové postavy a mnoho dalšího. Tato tradice trvá již 18 let a postupně se rozrostla tak, že se koná na stovkách míst České republiky, ale také v knihovnách v Polsku, Slovensku a dalších zemích.
www.nocsandersenem.cz
Oslavte s námi Březen - měsíc knihy přečtením pěkné knihy! A pokud máte doma přečtené knihy, které vám zabírají místo v knihovně, přineste je během měsíce března do naší prodejny do výměnného knižního bazárku. Na oplátku si pak můžete směnit za jinou a obohatit svoji knihovničku.
