Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Alternativní školy (2/2): Daltonská škola a Jenský plán

Alternativní školy (2/2): Daltonská škola a Jenský plán

Rozvíjíme předškoláky 1. 1. 2023 1 minuta
Kateřina Hrubešová
Zvažujete pro své dítě jiné než klasické vzdělávání? Představujeme vám Daltonský a Jenský plán. Udělejme si přehled, ať víte, která alternativní výchovná a vzdělávací metoda je pro vaše dítě ta pravá.

Daltonská škola

Základem daltonského plánu je volnost, spolupráce a samostatnost. Cílem je učit se zacházet se svobodou, získat zodpovědnost a uvědomit si, že k čemu se dopracuji, to si budu lépe pamatovat. Lavice ve odborných učebnách jsou uskupeny tak, aby se studenti mohli po prostoru volně a příjemně pohybovat, spolupracovat i relaxovat dle potřeby.

V daltonském plánu žáci sepisují úmluvu s učiteli o harmonogramu práce na dané období. Posléze pracují samostatně nebo ve skupinách. Učivo stanovené na jeden rok mohou studenti zvládnout klidně za kratší časový úsek nebo i za delší. Žák rozhoduje sám o svém pracovním tempu. Podle daltonské terminologie je tzv. "zodpovědně svobodný".


Co je to daltonský úkol a daltonský blok?

Daltonský úkol je projekt, který musí být dokončen do určitého termínu. Ve školce děti zpracovávají několik tematických pracovních listů za týden. Starší děti pak pracují s encyklopediemi, počítačovými programy a dalšími zdroji, ze kterých samostatně nebo ve skupinách zpracovávají informace.

Daltonský blok je něco jako vyučovací hodina, během níž děti pracují na úkolech. Tento blok trvá většinou dvě vyučovací hodiny, a kromě práce na úkolech slouží také k procvičování učiva a k referátům.  Daltonské úkoly se skládají z povinných i volitelných činností.

Typické znaky daltonského plánu:

  • Při zadání úkolu prochází s žákem celý úkol učitel.
  • Žák si s pomocí učitele připraví rozvrh práce.
  • Díky rozvrhu se žáci dozví i termín a formu zkoušení z probraného učiva.
  • Kreativní práce vlastním tempem.
  • Mizí pasivita dítěte.
  • Prostor pro odpočinek i práci navíc.
  • Uvolnění atmosféry celé hodiny.
Daltonský plán a Jenský plán

Jenská škola

Jenská škola je spíše společenství s rodinnou atmosférou. Vytváří přirozené a podnětné prostředí pro svobodný rozvoj

Stejně jako daltonský plán, si školy a jednotliví pedagogové mohou jenský plán přizpůsobit svému stylu výuky po svém. Třídy jsou heterogenního složení, což znamená, že v jedné třídě jsou různě staré děti společně. Tento systém tak podporuje práci ve skupinách, kde si různě staří žáci s různými vědomostmi a znalostmi navzájem pomáhají. Studenti se specializují prostřednictvím volitelných předmětů.

Jenský plán kombinuje čtyři formy vzdělávání: rozhovor, práci, hru a slavnost. Po příchodu do školy je den vždy zahájen rozhovorem probíhajícím v kruhu. Žáci tak mohou poslouchat i sdělovat své pocity. Zároveň se žáci dozví, jaký je plán daného týdne. Rozhovor pak přechází v práci v menších skupinách. Volný čas včetně přestávek vyplňuje hra. Týdenní plán pak ukončuje slavnost a zároveň zahajuje nový týdenní plán.

Jenské třídy nevypadají jako klasické třídy, ale spíše jako dětský pokoj. Jsou přizpůsobeny činnostem menších skupin a volnému pohybu v prostoru.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.