Jak vybrat modelínu pro vaše děti

Jak vybrat modelínu pro vaše děti
Hraní s modelínou patří mezi nejoblíbenější dětské činnosti. Děti rády pracují rukama a dávají tvar své představivosti. Rozvíjejí tak své estetické cítění, jemnou motoriku, představivost a další důležité schopnosti. Proto jsme do Agátina světa vybrali několik nejzajímavějších modelínových sad.

Přehled doporučených typů modelín a modelínových sad podle věku:

Modelína pro děti od 2 let - modelíny Djeco a Hasbro Play Doh


Nejmenším dětem vybírejte z těchto dvou možností:

- modelovací sada Barevné příšerky od francouzské firmy Djeco: základem této vtipné a chytré sady je to, že obsahuje modelínu + kartonové dílky na dotvoření postaviček. Dětem stačí z modelíny (lehká, zdravotně nezávadná) vytvořit jednoduché "hroudy", do kterých pak zapíchnou připravené kartonové tvary (v balení jich je 61 ks). Modelína pak zaschne a dětem zůstanou na hraní roztomilé postavičky, které si samy vytvořily!

- menší sady se zvířátky nebo s jídlem od značky Play doh (Hasbro): modelína Play doh je absolutně bezpečná, neboť je vyrábí z přísad schválených pro používání v potravinářském průmyslu. Nelepí a nezanechává mastné stopy. Z jednotlivých barev lze míchat originální barvy dle své fantazie. Pokud se modelína nalepí na koberec, jednoduše ji nechte přes noc vyschnout a druhý den ji vydrolíte a vyluxujete.
Pro děti od dvou let doporučujeme malé sady, které vždy obsahují různé modelíny a vykrajovátka a jsou zvolené tak, aby hra s nimi byla zvládnutelná i pro malé děti od 2 let. Tyto sady mají i velmi rozumnou cenu, což oceníte zejména v případě, nejste-li si jisti, zda vaše dítě bude hra s modelínou bavit. 

Jako doplněk doporučujeme sadu samostatných vykrajovátek se zvířecími motivy od firmy holandské SES. Můžete je využít nejen na modelování, ale i třeba při společném pečení dětských sušenek nebo netradičního vánočního cukroví (jsou ze zdravotně nezávadného materiálu).

Play doh  Modelína Djeco 

Modelína pro děti od 4 let - větší hrací sady Play doh, modelínové reliéfy Djeco


Děti od 4 let mají již různé zájmy a jsou také už vcelku zručné, proto pro ně doporučujeme některou z tématicky laděných sad značky Play doh:
  • hrací sady na výrobu cukrovinek:  velmi pěkné jsou např.sady na výrobu nanuků a lízátek a sada na výrobu zmrzliny.
  • modelínová hra pro kluky - Cars tajná mise. Žádnému malému milovníkovi Buráka a Finna by tato sada se dvěma autíčky, třemi plastelínami a vykrajovátky neměla v pokojíku chybět.
  • malým kuchařům (již od tří let) doporučujeme Play doh Snídaňový set, se kterým si vcelku jednoduchou formou, pomocí vytlačovátek a formiček, připraví bohatou snídani i celou řadu dalších jídel.

Play doh OPičí ostrov Play doh hrací sada se štěňátkem

Jinou, neobvyklou formou hry s modelínou pro děti již od 4 let je tvorba modelínových reliéfů se sadami od francouzské firmy Djeco. Každé balení obsahuje základy pro vytvoření 5 zvířátek nebo princeznovských motivů. Děti přiloženou modelínu tvarují podle předlohy do požadovaného tvaru, pak ji dozdobí doplňky (oči, flitry...) a nechají zaschnout. Získají tak originální zvířecí postavičky pro hru nebo doplňky pro vyprávění pohádkových příběhů.


modelování Djeco Modelína pro děti Djecokreativní hra modelína Djeco

Děti od 5 let - velké hrací sady Play doh a speciální modelína Pataminos


Předškoláci jsou již velmi šikovní, můžete jim tedy vybrat někteoru z velkých sad od značky Play doh (firma Hasbro), zaměřených především na jídlo, nebo speciální modelínu Pataminos, ideální pro modelování krásných figurek pro hraní příběhů.

Holky i kluci mají velmi v oblibě hrací sady Play doh Výroba dortů a Play doh Pizzerie. Obě jsou bohatě vybavené a nabízejí množství možností, jak detailně dotvořit svůj výrobek - dort či pizzu. Další oblíbenou sadou z této řady je Play doh Výroba zmrzliny.

Play doh Výroba dortů Albi Hrnčířský kruh + Hravé malování

Modelína Pataminos od francouzské firmy AladinE funguje na jiném principu než ostatní modelíny. Je vhodná především pro tvorbu figurek - postaviček, zvířátek, domků, aut, stromů..., které dětem zůstanou do další hry. Specialitou této modelíny totiž je to, že jednotlivé vytvarované dílky na sobě velmi dobře drží a nepadají. Děti již od 5 let mohou samy zcela jednoduše podle přiloženého návodu vytvářet postavičky, které vypadají velmi pěkně. Ty pak nechají vyschnout a druhý den si s nimi a s přiloženou hrací podložkou mohou hrát různé příběhy a pohádky podle vlastní fantazie, např.sada safari.